Boykot döneminde nazil olan surelerin tespiti ve değerlendirilmesi
Detection and evaluation of the verses in the boycott period
- Tez No: 366476
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez; giriş ve üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu ve önemi ile yöntemi ve kaynakları açıklanmıştır. Birinci bölümde Mekke dönemi ve boykot yıllarının tarihsel analizi yapılarak; cereyan eden hadiselerin kronolojisi oluşturulmuş, sosyal boyutları ile analizleri yapılmış; boykot sürecinin sebepleri üzerinden Kur'an'ın hitap ettiği ortam tasvir edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Kur'an metninin kronolojisinin tespitiyle ilgili nasıl bir yöntem uygulanacağı tartışılmıştır. Nüzul sırasını takip ederek sure muhtevaları ile dönemin şartları karşılaştırılmış ve boykot sürecinde inen surelerin tespitine ilişkin bir sonuca varılmıştır. Üçüncü bölümde boykot sürecinin tarihsel boyutları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Buna ek olarak boykot sürecinde inen cümlelerin genel bir muhteva değerlendirmesi yapılmıştır. Son olarak belirli bazı başlıklar üzerinden hem boykot öncesi dönem hem de boykot dönemi inen ayetler tarih ve metin karşılaştırması yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of introduction, three main chapters and conclusion. The introductory chapter explains the topic and significance of the study, as well as methodology and the sources of the dissertation. In the first chapter, the chronology of events (which occured) is formed through making historical analysis of Mecca period and boycott years. These events are analyzed through social dimensions. The atmosphere Qur'an addressed is described through the boycott process. In the second chapter, the method concerning how to determine the chronology of the text of the Qur'an is dicussed. By following the order of revelation, contents of suras were compared with conditions of the period and reached to a conclusion regarding the determination of the suras in the process of boycott. In the third chapter, an evaluation is made on the historical dimensions of the boycott process. In addition to this, a comprehensive assessment of the contents of suras that revealed during the process of boycott. Consequently, verses revealed in the period before and during the boycott was evaluated by comparing the date and text on the certain titles. In the conclusion the general evaluation is made.