lise öğrencilerinin kitle iletişim araçlarını kullanma durumları ile güvengenlik özelliklerinin incelenmesi
Mass media use of high school students with state investigation of the properties assertiveness
- Tez No: 366538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin kitle iletişim araçlarını kullanma durumları ile atılganlık özellikleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma betimleme türünde olup araştırmada ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Erzurum ili Oltu ilçesinde eğitim-öğretim gören ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır ve araştırma 613 öğrenci üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kendini Belirleme Envanteri (Güvengenlik)”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, LSD Post Hoc testi, Kruskal Wallis H testi yapılmıştır. Araştırmada özetle şu bulgulara ulaşılmıştır: Lise öğrencilerinin televizyon seyretme, internet kullanma ve kitap okuma durumları ile atılganlıkları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna karşılık lise öğrencilerinin gazete okuma, gazete sayfalarını tercih etme, radyo dinleme, televizyon programlarını tercih etme, cep telefonu kullanma, sosyal medya kullanma ve sinemaya gitme durumları ile atılganlıkları arasında anlamlı farklılaşma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to investigate the relationship between mass media usage of high school students and their assertiveness features in the light of various variables. Relational model was used in this descriptive study. The secondary education students in Oltu county of Erzurum province constitute the population of this study. The sample is 613 students.' Self-assertiveness inventory' was used in order to collect data. t-test, one-way Anova, LSD post hoc test, and kruskal wallis h-test was implemented over the collected data. The findings are as follows: A positive and significant relationship was found between the assertiveness features of high school students in the sample and their habits of watching TV, using internet, and reading books. On the other hand; no significant differentiation was found between the assertiveness features of high school students in the sample and their habits of reading newspapers, making a choice between newspaper pages, listening to radio, making a choice between television programmes, using the social media, and going to the movie.