Üniversite öğrencilerinin yalnızlık ve psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
Analysis on the loniness and psychological resilience of undergraduate student
  1. Tez No: 366539
  2. Yazar: ŞENAY DUYGU KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN, DOÇ. DR. BİROL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Üniversite Öğrencilerinin Yalnızlık Düzeyleri ve Psikolojik Dayanıklılıkları Arasındaki İlişkilerin Bazı Değişkenlere Göre İncelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma olayların ya da olguların nedenlerini bulmaya yönelik ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesinde 2013- 2014 öğretim yılında farklı fakültelerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır, gönüllülük esas olduğu için araştırma 673 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 1978 yılında Russel, Peplau ve Ferguson tarafından geliştirilmiş“UCLA Yalnızlık Ölçeği”, 2003 yılında Friborg ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri, psikolojik dayanıklılıkları arasında olumsuz yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin anne–baba birliktelik durumu, algılanan anne-baba tutumu, mutluluk algısı, beklentilerini gerçekleştirme algısı, gelecekten umutlu olma algısına göre yalnızlık düzeyi ile; cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, algılanan anne- baba tutumu, en uzun süreyle yaşadığı yerleşim yeri, mutluluk algısı, beklentilerini gerçekleştirme algısı, gelecekten umutlu olma algısına ile de psikolojik dayanıklılıkları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analysis the relationship between the Psychological Resilience and Solitude levels of undergraduate students in terms of some variables. This study is a relational screening model, which aims to find the reasons of the event or phenomenon. The sample is composed of 673 volunteered Graduate Students, who study at Atatürk University. The UCLA Loneliness Scale, the Psychological Resilience Scale, and the Personal Information Form were used as data collection tools. As a result of data, the negative and significant relationships were found between the Loneliness Levels and Psychological Resilience of the Graduate Students arithmetic mean. The significant differentiation was found between the age, sibling number, the perceived attitude of parents, permanent address, happiness perception, perception of the expectation fulfillment, and the life satisfaction and Psychological Resilience in terms of Marriage Union, the perceived attitude of parents, the perception of the expectation fulfillment, and the life satisfaction.