Çocuk edebiyatı yapıtlarının çocukların eşduyumsal eğilimine etkisi
  1. Tez No: 366568
  2. Yazar: EMİNE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET ÇOCUK EDEBİYATI YAPITLARININ ÇOCUKLARIN EŞDUYUMSAL EĞİLİMİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Akyüz, Emine Yüksek Lisans, Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Canan Aslan Mayıs 2014, 165+ix sayfa Çocukların yazınsal nitelikli çocuk kitaplarıyla buluşturulmasının, onların eşduyumsal eğilimine etkisini belirlemek amacıyla deneysel nitelikle yapılandırılan bu çalışma;“Giriş”,“Yöntem”,“Kavramsal Çerçeve”,“Bulgular”ile“Sonuç ve Öneriler”olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı“Kurtuluş İlkokulu”nda okuyan toplam 48 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Biri deney (n=24) diğeri kontrol grubu (n=24) olmak üzere iki grupla yürütülen bu araştırmada, katılımcılara ön-test ve son-test olarak“KASİ Empatik Eğilim Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada gruplar arası eşduyumsal eğilim puanları arasındaki farkın anlamlılığının test edilmesinde“Çok Yönlü Varyans Analizi”(MANOVA), grup içi eşduyumsal eğilim puanları arasındaki farkın anlamlılığının test edilmesinde ise“Bağımlı Gruplar için t Testi”(PAİRED SAMPLE T-TEST) istatistiklerinden yararlanılmıştır. Deney süreci haftada 2 ders saati olmak üzere toplam 6 haftadan oluşmaktadır. Deney sürecinde iki grupta da dersler“Bütünleştirilmiş Öğretim Yaklaşımı”ile işlenmiştir. Kontrol grubundaki dersler Türkçe ders kitabındaki metinler eşliğinde; deney grubundaki dersler ise, uzman görüşü alınarak belirlenen yazınsal nitelikli 3 öykü kitabından seçkisiz yöntemle seçilen 6 öykü ile yürütülmüştür.“KASİ Empatik Eğilim Ölçeği”ön-test puanları karşılaştırıldığında deney grubu ile kontrol grubu arasında;“toplam puanlar”,“bilişsel eşduyum eğilimi puanları”ve“duygusal eşduyum eğilimi puanları”açısından anlamlı bir farkın bulunmadığı görülmüştür. Deneysel sürecin sonunda ise, deney grubunun puanlarının (eşduyumsal eğilim toplam puanlarının, duygusal eşduyum eğilim ve bilişsel eşduyum eğilim puanlarının) kontrol grubunun puanlarından anlamlı olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, yazınsal nitelikli çocuk edebiyatı yapıtlarıyla yürütülen Türkçe derslerinin, çocukların eşduyumsal eğilimlerine katkısının olabileceği yargısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which generates in an experimental attribution on the purpose of setting children with children's literature books and their influence of the empathic tendency, comprises of five main sections:“Introduction”,“Method”,“Conceptual Framework”,“Findings”and“Conclusion and Suggestions”. Working group of this research constitutes total 48 primary school students (4th grade) who go to“Kurtuluş Primary School”dependent on the Ministry of National Education in Çankaya, Ankara in the first semester of 2013-2014 education year. In this research handled with two groups called test (n=24) and control group (n=24),“KASİ Empathic Tendency Scale”as preliminary test and post test were applied to participants. In this research statistics such as“Multiple Analysis of Variance”(MANOVA) for testing meaningfulness of the difference between intergroup empathic tendency points, and“Paired Sample T-Test”for testing meaningfulness of the difference between intra-group empathic tendency points were utilized. The test process consists of total 6 weeks being about 2 course hours a week. Courses in both groups were taught with“Integrated Learning Approach”in the test period. While courses in the control group were taught with texts in Turkish course book, courses in test group were taught with 6 short stories selected from 3 literary story books by random method and expert opinion. When“KASİ Empathic Tendency Scale”preliminary test points were compared, it was understood that there was no meaningful difference with regards to“total points”,“cognitive empathic tendency points”and“sensitive empathic tendency points”between test group and control group. In the last phase of this test process, it was stated that points of test group (empathic tendency total points, sensitive empathic tendency and cognitive empathic tendency points) differed from the ones of control group. In the conclusion of this research it was adjudged that Turkish courses taught with children's literature books could contribute to children's empathic tendency.