Martin Heidegger'de 'Kaygı' kavramı
The concept of 'Anxiety' in Martin Heidegger
  1. Tez No: 871370
  2. Yazar: AYDIN YAZĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ORMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsanın yeryüzündeki ikametini sorgulayan önemli felsefelerden biri olan Heidegger felsefesi, ortaya koydukları ile tekrar tekrar okunması, araştırılması gereken bir yapıdadır. Bu çalışmada, Heidegger felsefesinde etkin bir role sahip olan kaygı (Angst) kavramı incelenmiştir. Bu minvalde kaygının kendisini açımlarken varlık (Sein), Dasein, hiçlik (Nichts), dünya (Welt), hergünkülük (Alltäglichkeit), herkes (Das-man), zaman (Zeit) ve ölümle olan bağı araştırılmıştır. Kaygı Dasein için sıradan bir duygu, ruh durumu değildir. İnsanı otantikliğe/sahihliğe (Authentisch/ Eigentlichkeit) çeken ve kendi varoluşu üzerine sorgulamaya iten etkin bir güçtür. Kaygıyı anlamak varlık ile unutulan bağı yeniden kurmak demektir. Varlıkla bağı yeniden inşa etmenin yolu kaygının ne olduğunun araştırılmasından geçmektedir. Kaygının faili de Dasein olarak karşımızda durmaktadır. Bundan dolayı çalışmada Dasein'a ayrı bir yer verilmiştir. Çünkü kaygı-Dasein-varlık bağlamı Dasein'ın iyi anlaşılmasına bağlıdır. Dasein hem 'varlık sorusu'nu sorabilen hem de 'kaygı duyan' tek varolan olduğu için diğer varolanlardan sıyrılmaktadır. Dasein bu yapısı icabı ile ontolojik ve varoluşsal olarak eşsiz bir varolandır. Kaygı onun bu yapısının otantik yaşam sürmesine olanak tanır. Bu yüzden kaygı sahte, inotantik (inauthentic), düşmüşlük (Verfallen) içerisinde bulunun Dasein'ın kendisine gelmesini sağlamaktadır. Çalışmanın iddiası ise bunun nasıl mümkün olduğu üzerine bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Heidegger's philosophy, one of the important philosophies that questions human existence on earth, has a structure that needs to be read and researched again and again with what it reveals. In this study, the concept of anxiety (Angst), which has an active role in Heidegger's philosophy, was examined. In this respect, while explaining anxiety itself, its connection with existence, Dasein (Sein), nothingness (Nichts), world (Welt), everydayness (Alltäglichkeit), everyone (Das-man), time (Zeit) and death has been investigated. Anxiety is not an ordinary emotion or mood for Dasein. It is an active force that draws people to authenticity (Authentisch/Eigentlichkeit) and pushes them to question their own existence. Understanding anxiety means reestablishing the forgotten bond with existence. The way to rebuild the bond with existence is to investigate what anxiety is. The perpetrator of anxiety stands before us as Dasein. For this reason, a separate place is given to Dasein in the study. Because the context of anxiety-Dasein-being depends on a good understanding of Dasein. Dasein stands out from other beings because it is the only being that can both ask the 'question of existence' and 'feel anxiety'. Due to this structure, Dasein is an ontologically and existentially unique being. Anxiety allows this structure of his to live an authentic life. Therefore, anxiety enables Dasein, which is in a false, inauthentic, fallen state, to come to itself. The claim of the study is a research on how this is possible.