The effects of color on approach/avoidance behavior
Rengin yaklaşma ve kaçınma davranışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 366643
  2. Yazar: İPEK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, rengin insanların yaklaşma ve kaçınma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Yaklaşma ve kaçınma davranışlarının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla rengin hem nüans öelliği hem de çevredeki konumu çalışılmıştır. Deney, altı farklı denek grubu ile üç farklı renk düzenlemesinde yağılmıştır. Bu üç farklı renk, gri, kırmızı ve yeşil olarak belirlenmiştir. Her rengin altında iki farklı konum düzenlemesi olup renk önce odanın sağ sonra sol tarafına yerleştirilmiştir. Rengin nüansı ve konumu haricindeki tüm atmosferik özellikler sabit tutulmuştur. Üniversite'nin çevre laboratuarı içeride dört adet özdeş masa, bir adet ayna ve bir adat oturma ünitesi bulunacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Bu dört adet özdeş masa içeride sergilenecek olan öğelerin teşhiri için yerleştirilmiştir. İçeride sergilnen öğelerin tamamı benzer renk ve tasarımları olan spor kadın dış giyim ürünleridir. Deneyde yer alan katılımcıların tamamı Bilkent Üniversitesi öğrencileridir ve toplamda 108 kişi deneye katılmıştır. Tüm katılımcılar içeriye teker teker alınmış ve odayı istedikleri şekilde deneyimlemeleri rica edilmiştir. Katılımcıların davranışları içeride geçirdikleri toplam süre, dokundukları öğe sayısı, öğeleri incelemek için geçirdikleri süre, denedikleri öğe sayısı, öğeler arasında geçirdikleri süre ve içerideki yönelim biçimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bahsedilen davranışların tümü Mehrabian-Russell modelinden yola çıkarak belirlenmiştir. Yapılan deneyin sonucunda, rengin nüansının yukarıdaki davranışların hiçbiri üzerinde dikkate değer bir etkisi olmadığı gözlenmiştir. Buna rağmen, rengin çevredeki konumunun yönelim biçimleri üzerinde etkisi olduğu ve dolayısıyla yaklaşım ve kaçınma davranışlarıyla da alakalı olduğu gözlenmiştir. İnsanların, bir çevrede farklı şekilde renklendirlmiş bölümlere yöneldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the influence of color on approach avoidance behavior. For a better understanding of approach avoidance behavior both the hue of color and the location of color are studied. The experiment is conducted with six different sample groups and three different color settings which are gray, red and green. Under the three main color settings there were two sub settings as when the color is on the right and when the color is on the left. All the atmospheric properties other than color were kept same. University laboratory was turned into an environment where four identical stands that worked as displays for the items placed on them, a mirror and a seating unit was placed. The items exhibited were all women sports outwear of similar design and color. The participants were 108 students from Bilkent University. Each participant was taken in individually and asked to experience the space freely. Each participant was evaluated in terms of the total amount of time spent in the environment, number of items touched, time spent for investigating items, time spent for browsing items, number of items tried and their orientation patterns in the environment. All the constructs listed above were derived from the Mehrabian-Russell Stimulus Response Model. It was induced that the hue of the color does not have a significant influence on approach/avoidance behavior. However, the location of color in the environment has a strong influence on the orientation patterns of individuals and therefore associative with approach and avoidance behavior. It was observed that, people tend to go towards the differently colored part of the room.