The great powers and Poland: The national and international dynamics behind the first partition of Poland
Büyük güçler ve Polonya: Polonya'nın birinci taksimi ardındaki ulusal ve uluslararası dinamikler
  1. Tez No: 366676
  2. Yazar: MUHAMMED ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Polonya'nın Prusya, Rusya ve Avusturya tarafından 1772 yılında gerçekleştirilen ilk taksimindeki etmenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Poniatowski'nin 1764 yılında Rusya ve Prusya'nın desteğiyle Polonya Kralı seçilmesinden Polonya'nın ilk taksimine kadar olan dönemde Polonya'nın iç dinamikleri ile Doğu Avrupa'daki güçler dengesi arasındaki etkileşim irdelenecektir. Rusya ve Prusya'nın Polonya içişlerine müdahalesiyle Polonya'da ortaya çıkan milliyetçi reaksiyonun oluşumuna değinilecektir. Polonya'da yaşanan iç savaşın çevre ülkelere sıçrayarak neden olduğu Osmanlı-Rus Savaşının, Leh sorununu nasıl uluslararasılaştığı incelenecektir. Osmanlı-Rus Savaşı süresince, Doğu Avrupa'nın diğer iki büyük devleti Prusya ve Avusturya'nın diplomatik manevraları ele alınacaktır. Bölgedeki güçler dengesinin Polonya'nın taksimine nasıl neden olduğu sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors behind the first partition of Poland in 1772. The interaction of the national dynamics of Poland and the balance of power in Eastern Europe during the period from the election of Poniatowski in 1764 with Russian and Prussian support until the first partition of Poland will be examined. The occurence of the Polish nationalist reaction with the Russian and Prussian interference into Poland's internal affairs will be analyzed. The internationalization of the Polish problem with the start of the Russo-Ottoman War of 1768-1774, which occured through the spread of Polish civil war to neighboring countries will be assessed. The diplomatic maneouvring of the other two powers of Eastern Europe, Austria and Prussia, on the course of the Russo-Ottoman War will be emphasized. It enquire how it was that factors of regional balancing culminated in the first partition of Poland.