Temel eğitim kurumları yöneticilerinin yönetsel süreç becerilerine ilişkin okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri
The thoughts of pre-school teachers about the managing abilities of primary education institution managers
- Tez No: 366730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir ülkenin gelişen çağa uyum sağlayarak kalkınabilmesi ve ilerleyebilmesi için nitelikli insangücüne ihtiyaç vardır. Nitelikli insangücü ise nitelikli eğitim sonucunda gerçekleşebilir. Eğitimin ilk basamağını okul öncesi eğitim oluşturmaktadır. İnsanın bilişsel, fiziksel, sosyal, duygusal ve dil gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlaması açısından okul öncesi eğitimin önemi büyüktür. Çocukların bu eğitim ortamında gelişiminden sorumlu olan en yetkili kişi okul yöneticisidir. Yönetici eğitim kurumuna etki eden iç ve dış faktörler arasında etkili bir şekilde iletişim kurma, iyi bir çalışma ve eğitim ortamı sağlama özelliklerini taşımalıdır. Araştırmanın temel amacı, bazı değişkenlere göre (eğitim düzeyi, hizmet süresi, görev yapmakta oldukları okuldaki hizmet süresi, cinsiyeti, yaşı, yöneticilik yapma durumu) okul öncesi öğretmenlerinin temel eğitim kurumu yöneticilerinin yönetsel süreç becerilerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Temel eğitim kurumları yöneticilerinin yönetsel süreç becerilerine ilişkin okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada veri toplama aracı olarak, Kaya (2000) tarafından“ilköğretim okullarında görev yapan eğitim yöneticilerinin yönetim süreçlerinde gösterdikleri yönetsel işlevlerin değerlendirilmesi”amacıyla geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstatistik Birimi (2013) tarafından belirlenen ve Trabzon İli sınırları içinde bulunan resmi temel eğitim kurumlarında görev yapan 361 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre okul öncesi öğretmenleri okul yöneticilerinin yönetsel süreç becerilerine ilişkin olumlu görüş bildirmişlerdir. Öğretmen görüşleri ile“cinsiyet”,“yaş”,“çalıştığı kurumda çalışma süresi”ve“yöneticilik yapma”değişkenleri arasında anlamlı fark bir fark bulunmazken,“eğitim durumu”ve“meslekteki kıdem”değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur,
Özet (Çeviri)
A country needs qualified work forces in order to develop and adjust itself to the developing time. Qualified work forces can come true with qualified education. First step of the education is pre-school education. Pre-school education is very important for a person in order to complete the cognitive, physical, social, emotional and language development healthfully. School manager is the most authoritative person who is responsible for the development of the children in this educational environment. School manager must have the qualifications of communicating well with the internal and external factors that affect the education institutions, supplying a good work and education environment. The main aim of this study is to find out if there are any differences among the thoughts of pre-school teachers about the managing abilities of primary education institution managers considering level of education, period of service, period of service in their current school, sex, age, and managing situation. In the study, descriptive survey model was used. In this study, which aims to find out the thoughts of kindergarten teachers about the managing abilities of primary education institution managers, the survey developed by Kaya (2000)“in order to evaluate managing abilities of primary education institution managers who work in primary schools”was used to gather data. The target population of the study consists of 361 pre-school teachers who were identified by Trabzon Provincial Directorate for National Education Statistical Unit (2013) and works in all kindergartens in Trabzon provincial borders. According to the survey results, pre-school teachers have positive thoughts about managing abilities of primary education institution managers. While there are no differences between variants“sex, age, period of service in their current school and managing situation”, there are some meaningful differences between variants“level of education and period of service.”