Sınırötesi emek hareketliliği üzerine bir araştırma
A research on the cross-border labor mobility
  1. Tez No: 441473
  2. Yazar: SİNEM ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kapitalizmin küreselleşme ile çakışması sonucunda emek hareketliliği ulusal sınırları aşarak uluslararası alana çıkmıştır. Sermaye birikiminin sağlamak için çeşitli dönemlerde farklı politikalar uygulanmıştır. Günümüze izlenen serbestleşme politikalarıyla sermayenin hareket serbestisinin önü açılmış haldedir. Sermayenin en düşük maliyetle en fazla kazanım sağlaması adına işgücü piyasasında emek değersizleştirilmiştir. Emeğin yeniden üretimi ve iyi bir yaşam sürmesi adına kendi şartlarına uygun yerlere göçü başlamıştır. Emek hareketliliğinin kırdan kıra, kırdan kente ve kentten kente gerçekleştirdiği göç rotası sınır ötesine çevrilmiştir. Üretimde yaşanan esnekleşme politikaları ve sınırlarda uygulanan esnek vize politikaları sonucunda göç veren ülkeler göç alır hale gelmişlerdir. Gürcistan'dan Türkiye'ye ve Türkiye'den Gürcistan'a gerçekleştirilen işgücü göçü de emeğin ve sermayenin uluslararasılaşmasına örnektir. Kapitalizmin gelişmesiyle istihdam, göç ve işgücünde meydana gelen değişiklikler Türkiye ve Gürcistan'ı da etkilemiştir. Her iki ülkede bu değişiklikler farklı karşılıklar bulmuştur. Bu araştırma kapsamında emek hareketliliği incelenmiş ve benzerlikler ile farklılıklar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Capitalism labor mobility as a result of conflict with globalization has increased the international space beyond national borders. Different policies have been implemented at various times to ensure the accumulation of capital. Today in front of the freedom of capital movement liberalization opened the monitored state. In the capital at the lowest cost to provide maximum recovery on behalf of the labor market, labor is devalued. The reproduction of labor and take the name of a good life began to migrate to places appropriate to their circumstances. A break of the rural labor mobility, migration routes of the city and from town to town performing been translated across borders. As a result of that country's immigration policies are implemented in a flexible visa policy and border supple experienced in production have become immigrants. Labor migration held from Georgia to Turkey through Georgia and Turkey is an example of the internationalization of capital and labor. Employment with the development of capitalism, the changes occurring in the labor force migration and interaction in the Turkey and Georgia. These changes in both countries have found different provisions. Labor mobility within the scope of this study is to evaluate the differences and similarities are presented.