Kurbanlıktan kurtuluşa: Margaret Atwood'un kadın baş kahramanlarına feminist bir yaklaşım
From victimisation to self- salvation: A feminist approach to Margaret Atwood's female protagonists
  1. Tez No: 366818
  2. Yazar: SEHER AKTARER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, feminizm akımını Kanada kökenli yazar Margaret Atwood'un eserlerindeki kadın başkahramanların değişimi aracılığıyla incelemektir. Bu çalışmada, çok geniş bir tarihe yayılan feminizm akımının özellikle İkinci Dalga kapsamında 1960'lardan sonra maruz kaldığı değişiklikler temel alınmıştır. Atwood'un karakterlerinin çeşitli nedenlerle kurban olmaktan çıkıp kurtuluşa giden yolları irdelenmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümü Margaret Atwood'un biyografik ve edebi kariyeri üzerine odaklanmaktadır. İkinci bölüm, feminizmin tarihiyle başlayıp özellikle İkinci Dalga'dan sonra geçirdiği değişiklikler konusunda kuramsal bilgi vermektedir. Üçüncü ve son bölümde ise Atwood'un sırasıyla The Edible Woman, The Handmaid's Tale ve Cat's Eye adlı eserlerindeki kadın başkahramanlara feminist bir yaklaşım söz konusudur. Bu bölümde özellikle karakter temelli bir çalışma üzerinde durulmuştur ve kadın ilişkileri açısından üç farklı kadın hikayesi ele alınmaktadır. İlk karakterde kadın ve tüketim toplumuna, ikinci karakterde kadın ve distopik bir erkek egemenliğine, üçüncü karakterde ise kadınlar arasındaki ilişkiye feminist bir yaklaşım yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to examine the feminist movement through the change in female protagonists of Canadian author Margaret Atwood. In the study, particularly the Second Wave Feminism which was subject to changes after the 1960s, was used as a base. The ways that Atwood's protagonists head from victimization to self- salvation as a result of several reasons are scrutinized. In this context, the first chapter of the study focuses on the biography and literary career of Margaret Atwood. The second chapter gives theoretical information beginning with the history of feminism and about the changes after the 1960s. In the third and last chapter, a feminist approach is in question towards the female protagonists of Atwood's novels named The Edible Woman, The Handmaid's Tale and Cat's Eye, respectively. In this chapter, a character- based study is emphasized and three different woman stories are handled in terms of women' relationships. A feminist approach is in question to the women and the consumer society for the first character, to the women and a dystopic male hegemony for the second character and to the relationship among women for the third character.