GPCC and GPCP precipitation products and grace and grace-fo terrestrial water storage observations for the assessment of drought recovery times
Kuraklıktan kurtulma süresi için GPCC ve GPCP yağış ürünleri ve grace ve grace-fo karasal su depolama gözlemleri
- Tez No: 904441
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hassas yağış gözlemleri, hidrolojik süreçlerin anlaşılması için gereklidir. Çoğu yağış ürünü, istasyon tabanlı gözlemlere dayanmakta olup, doğrulama için ek bağımsız verilere ihtiyaç duyar. Bu çalışma, beş farklı Köppen-Geiger iklim bölgesinde karasal su depolama anomalileri (TWSA) ve yağış gözlemlerinden hidrolojik kuraklık toparlanma süresi (DRT) tahmin ederek Global Precipitation Climatology Center (GPCC) ve Global Precipitation Climatology Project (GPCP) yağış ürünlerinin doğruluğunu değerlendirmektedir. DRT tahminleri için yağış veri setleri (GPCC Full Data Monthly Product v2022 ve GPCP v3.2) ile Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) ve GRACE Follow-On (GRACE-FO) uydu görevlerinden elde edilen TWSA veri setleri (JPL mascon ve G3P) kullanılmıştır. İki yöntem, depolama açığı ve gereken yağış miktarı, DRT hesaplamaları için uygulanmıştır. Sonuçlar, GPCC ve GPCP ürünlerinin benzer ortalama DRT tahminleri ve tutarlılıklar sağladığını göstermektedir. G3P kullanılarak yapılan DRT tahminleri (12.1), JPL mascon ürününe (14.9) kıyasla 2.8 ay daha azdır. Buna karşılık, G3P, JPL mascon ürüne göre %4.0 daha yüksek bir tutarlılık sergilemiştir. Ekvatoral bölge en düşük ortalama DRT ve en yüksek tutarlılığı gösterirken, polar bölge en yüksek ortalama DRT ve en düşük tutarlılığı göstermiştir. Bu bulgular, meteorolojik ve hidrolojik süreçlerin anlaşılmasına katkı sağlayan hidrolojik kuraklık araştırmaları yoluyla yağış ve TWSA ürünlerinin doğruluğu için gerekli bilgileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accurate precipitation observations are essential for understanding hydrological processes. Most precipitation products rely on station-based observations, necessitating additional independent data for validation. This study evaluates the accuracy of the Global Precipitation Climatology Center (GPCC) and Global Precipitation Climatology Project (GPCP) precipitation products by estimating hydrological drought recovery time (DRT) from terrestrial water storage anomalies (TWSA) and precipitation observations across five Köppen-Geiger climate zones. Precipitation datasets (GPCC Full Data Monthly Product v2022 and GPCP v3.2) and TWSA datasets (JPL mascon and G3P) from Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) and GRACE Follow-On (GRACE-FO) satellite missions were used for DRT estimates. Two methods, storage deficit and required precipitation amount, were applied to calculate DRT. Results show GPCC and GPCP provide similar mean DRTs and consistencies. DRT estimations using G3P (12.1) is 2.8 months less than JPL mascon (14.9). Conversely, G3P exhibited 4.0% higher consistency than JPL mascon. The equatorial zone showed the lowest mean DRT and highest consistency, while the polar zone showed the highest mean DRT and lowest consistency. These findings offer the information required for precipitation and TWSA product accuracy by investigating hydrological drought, which aids in comprehending meteorological and hydrological processes.