KOBİ'lerde risk sermayesinin etkisi
Impact of venture capital for SMES
- Tez No: 366867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
kobilerde risk sermayesiniTeknolojik ve ekonomik gelişmeler ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan KOBİ'lerin finansman sorunlarının çözümünü zorunlu hale getirmiştir. Bu sorunların çözümü için kullanılacak alternatif yöntemlerin başında öz kaynak şeklinde adlandırılan risk sermayesi gelmektedir. Ayrıca risk sermayesinin reel yatırım gerektirmesi risk sermayesinin gelişimini ülke ekonomileri açısından da önemli kılmaktadır. Türkiye'de 21. yüzyılın başı itibarıyla risk sermayesi KOBİ'ler tarafından tercih edilen bir yöntem olmuştur. Ancak, risk sermayesinin uygulanabilirliği konusunda, girişimcilik ve yeni teknoloji yaratma kapasitesi açısından bazı temel sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle risk sermayesinin işleyişindeki sorunlarla birlikte gelişimi açısından neler yapılması gerektiği Türkiye açısından ayrıca tartışılması gereken bir konumda bulunmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'de özellikle 2001 yılından sonra yaşanan istikrarlı ekonomik büyüme, faiz ve enflasyon oranlarında yaşanan düşüşler ve bu olumlu gelişmelerin sürdürülebilir olacağına ilişkin olumlu beklentiler Türkiye'de risk sermayesi sektörünün ilerleyen yıllarda gelişme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. KOBİ'lerin desteklenmesi hususundaki ulusal bilincin ve Ar-Ge faaliyetlerine yönelik desteklerin artması da bu beklentiyi güçlendirmektedir. n etkisi
Özet (Çeviri)
Technological and economic development made it necessary to solve the problems of finance for SMEs, which have an importance place in the countries' economies. To solve this problem, venture capital, in the form of equity, comes first among the alternatives. In addition, risk capital, which is in essence a real investment, makes it important for the development of the national economies. Venture capital has become a preferred approach by SMEs in Turkey by the beginning of 21st century. However, regarding applicability of venture capital, main problems on entrepreneurship and creation of new technology capacity has occured. On the other hand, especially after 2001, the stability in the development of the economy, steady decreases in interest rates and inflation as well as expectations about sustainability of the conditions indicate a positive improvement potential in Turkish venture capital capacity. Furthermore, increase in national supports and reinforces in consciousness and research & development activities on SME stregthen the expectation