İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan'ın bölgesel dış politikası
Regional foreign policy of Azerbaijan during the Period of İlham Aliyev
- Tez No: 366900
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Soğuk Savaş sonrası bağımsızlığını elde eden Azerbaycanın, 2003 yılında iktidara gelen Devlet Başkanı İlham Aliyev dönemi Azerbaycan dış politikasını oluştururken hangi değerlere atıfta bulunulduğunu ve dış politika tercihlerini nelerin belirlediğini ortaya koymaktadır. İlham Aliyev dış politikasının en önemli hedefi petrol ve doğal gazın çı karılması ve uluslararası pazarlara güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamaktır. Bu politikanın başarıya ulaşması için iç ve dış politika araçlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Petrol ve doğal gazın dış politikada en iyi araç olduğu varsayımından hareketle iç politikada devletin güvenliğini sağlayarak bölgesel güç olmayı hedeflemektedir. Bölgesel güç olma yolunda ilerlerken hem kendi bölgesinde hem de uluslararası sistemde güç dengesi politikası izleyerek egemenliğini garanti altına almaya çalışmaktadır. Azerbaycanın egemenliğini açık bir şekilde ihlal eden Ermenistana karşı uluslararası hukuk çerçevesinde karşılık vermektedir. İlham Aliyev uluslararası hukuk kurallarının uygulanmasını ve egemenliğinin ihlalinin bir an önce ortadan kaldırılmasını vurgulamaktadır. İlham Aliyev devletin güvenliğini sağlamak için uluslararası alanda işbirliğinin gerçekleştirilmesi ile petrol ve doğal gazı bir araç olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
he purpose of this study is to present which values are being reffered to and what determines the foreign policy choices of Azerbaijan, having gained independence after the Cold War, while forming the Azerbaijan foreign policy during the Period of İlham Aliyev who came to power in 2003. The most important aspect in foreign policy of Ilham Aliyev is to provide oil and gas production and its safe transportation to international markets. To make this policy to succeed, he tries to use efficiently the foreign and domestic policy means. He has a target to use oil and gas as a best mean in foreign policy to become a regional power and basing on that idea he ensures domestic security of the state. While moving towards to become a regional power, he follows the policy of power balance both in own region and as well as at international level, and so guarantees the sovereignty. He confronts with Armenia that openly violated the sovereignty of Azerbaijan, within a framework of international law. Ilham Aliyev always points out in his speeches the applications of rules of international law and rest oration of country's territorial integrity. Ilham Aliyev uses oil and gas a one of the means to ensure the state's security by realization of international cooperation.