Sosyal medyanın, süreklilik ve kopuş teorileri bağlamındaki toplumsal hareketlere etkisi: Gezi Parkı örneği
The effects of social media on social movements related to continuity and break theory: for example: Gezi Park
  1. Tez No: 554398
  2. Yazar: BERÇEM ÖDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1960'lı yıllarda bütün dünyada ve özellikle batı ülkelerinde ortaya çıkmaya başlayan, öğrenci hareketleri ve Amerika'da ortaya çıkan Sivil Haklar Hareketi toplumsal hareketler üzerinde önemli bir değişim yaşanmasına yol açmıştır. Böylelikle eski sınıf temelli hareketlerin ivme kaybettiği onun yerine 'Yeni Toplumsal Hareketler' başlığının ortaya çıktığı dile getirilmeye başlanmıştır. Ancak bu değişim sosyal bilimlerde yeni bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bazı sosyal bilimciler eski ve yeni hareketler arasında önemli bir 'Kopuş' yaşandığını belirtirken, bazıları ise eski ve yeni hareketlerin birbirleriyle 'Süreklilik' ilişkisi içinde olduğunu iddia etmiştir. Bu çalışmada eski ve yeni olarak kategorize edilen hareketler üzerinden Türkiye'de yaşanmış olan Gezi Parkı olaylarının hangi yönüyle eski hareketlerle süreklilik ilişkisi içinde olduğu ve hangi yönüyle eski hareketlerden bir kopuşu ifade edip, yeni tür bir hareketi imgelediği tartışılmıştır. Bu anlamda tartışmaya açıklık getirebilmek için harekete katılanların profili ve örgütlenme şekilleri incelenmiştir. Ayrıca teknolojik ilerlemeyle birlikte günlük hayatımızı dahi ele geçiren sosyal medyanın farklı coğrafyalarda ortaya çıkan ve domino taşı etkisiyle tüm dünyaya sıçrayan ve sonuçta Türkiye'ye de bulaşan toplumsal hareketlerin biçim değiştirmesinde oynadığı rol ele alınmıştır. Bu bağlamda sosyal medyada ortaya çıkan sanal kamusal alan, eski ve yeni ayrımındaki toplumsal hareketlerin anlamlandırılmasında ki işlevi Gezi Parkı üzerinden yorumlanmıştır. Anahtar Sözcükler Toplumsal Hareketler, Kopuş Teorileri, Süreklilik Teorileri, Gezi Parkı Direnişi, Sosyal Medya
Özet (Çeviri)
Student Movements, started to occur in the whole world, especially in Western countries, and Civil Rights Movement, emerged in America, have led to a significant change in social movements in 1960's. Therefore, decline of old class-based movement and emergence of“New Social Movements”title instead have started to expressed. However, this change brought about a new discussion in the social sciences. Some social scientists stated that there was an important“Break”between the old and new movements, while others claimed that the old and new movements were in a“Continuity”relationship with each other. In this study, in which aspect of Gezi Parkı cases, experienced in Turkey, is in continuity relationship with old movements, and in which aspect it expresses a break from the old movements and represents a new type of movement were discussed through old and new categorized movements. In this sense, the profiles and organizational forms of the movement participants were examined to clarify the discussion. The role of social media, which has taken our daily life together with technological advancement, on deformation of social movements, which has emerged in different geographies, spread all over the world by domino effect and eventually captured to Turkey too, was discussed. In this context, the virtual public space emerged in social media, and its function in understanding the social movements in the old and new distinctions are interpreted through the Gezi Parkı. Keywords Social Movements, Break Theory, Continuity Theory, Gezi Parkı Protests, Social Media