Aile işletmelerinde stratejik yönetim: 'Aile'nin etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma'
Strategic management of the family business: An empirical investigation of family effect
  1. Tez No: 366989
  2. Yazar: SELEN OFLAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ASUMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Aile işletmeleri tüm dünyada ekonominin temel dinamikleridir. Aile işletmeleri, aile işletmesi olmayan işletmelere göre daha yüksek performans göstermekle beraber performanslarını uzun süre devam ettirmek ve işletmenin sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda başarı gösterememektedirler. Aile işletmelerinin kurucudan sonraki nesillere başarı ile devredilmesi ve işletmenin devamlılığının sağlanması ancak aile işletmesinin, aile ve işletme alt sistemlerinden oluşan bir sistem yaklaşımı ile ele alınması ile mümkündür. Aile işletmesi bu iki alt sistemin değerleri ve amaçları ile uyumlu ve yine her ikisinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yaklaşımla yönetilmediği sürece devamlılığın sağlanması mümkün değildir. Stratejik yönetim işletmelerin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmeleri konusunda temel metot ve araçları sunmaktadır. Aile işletmeleri stratejik yönetim süreçlerinden faydalanarak varlıklarını sürdürmelerine imkân sağlayacak faaliyetleri gerçekleştirebilirler. Aile, işletmenin hemen hemen tüm karar ve faaliyetleri üzerinde etkili bir faktördür. Dolayısı ile stratejik yönetim, aile işletmeleri için ancak aile işletmesine has faktörler ile entegre edilerek uygulandığında tam olarak fayda sağlayacaktır. Bu kapsamda araştırmanın amacı aile işletmelerinde, ailenin stratejik yönetim faaliyetleri üzerine etkisini belirlemektir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve 20 yıldan uzun süre önce kurulmuş olan 96 aile işletmesinde anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ailenin, stratejik planlama çalışmaları ve stratejik yönelim üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örneklemde yer alan işletmelerin stratejik planlama çalışmaları ve stratejik yönelimlerinin, algılanan performans üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde hem bu alanda yapılacak çalışmalar için yol göstermeye yönelik hem de aile işletmeleri sahip ve yöneticilerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family businesses are the fundamental components of the economy all over the world. Family businesses have higher performance than non family businesses, unfortunately they can not sustain high performance and survive among generations. Survival of family businesses is possible only if they are handled as a system that has family and business subsystems. Survival can not be ensured if values and needs of both substystem are not considered through management process. Strategic management offers substantial methods and tools for businesses to gain competitive advantage. Family businesses can achieve longevity by strategic management. Family has significant impact on business, thus family businesses must integrate family related factors in to strategic management to achieve success. In this context main purpose of this study is to investigate family affect on strategic planning and strategic orientation. An empirical study is held in Kayseri Organized Industrial Zone with 96 family businesses which are established at least 20 years ago. Result showed that family is as a significant factor on strategic planning and strategic orientation. In addition significant effect of strategic planning and strategic orientation on perceived performance is determined. Results will guide both academicians and practitioner who are interested on family effect.