Maksiller yetersizliği olan sınıf ııı maloklüzyonlu olgularda konvansiyonel ve modifiye tip yüz maskelerinin kondil pozisyonu ve dentofasiyal yapılar üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of conventional and modified type face mask on condyle position and dentofacial structure in class iii patients with maxillary deficiency
- Tez No: 367180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANCAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmamızın amacı, maksiler retrüzyonlu Sınıf III hastaların dentofasial yapıları üzerine, maksillanın yaklaşık direnç merkezi boyunca uygulanan ortopedik kuvvetin etkilerinin klasik olarak uygulanan yöntem ile ve kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve özellikle TME ve kondil pozisyonu üzerine etkilerinin MPI yöntemi ile incelenmesidir. Bu amaçla araştırma grubuna dâhil edilen maksiller retrüzyona bağlı Sınıf III maloklüzyona sahip 63 hastadan seçilen 21 bireye Modifiye yüz maskesi, 21 bireye klasik yüz maskesi uygulanmış ve 21 bireyden ise kontrol grubu oluşturulmuştur. Hastalardan tedaviden önce ve sonra lateral sefalometrik filmler ve MPI kayıtları alınmıştır. Tedavi ile olan değişikliklerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren verilerde paired t-test, normal dağılım göstermeyen verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çoklu grup karşılaştırılmalarında normal dağılım gösterenlerde tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyenlerde Kruskal-Wallis analizi kullanılmıştır. Post-hoc ikili karşılaştırmalarında Tukey HSD testi kullanılmıştır.Sefalometrik değerlendirmelerimiz sonucunda; her iki tip yüz maskesi uygulaması ile maksillanın bir bütün olarak öne taşındığı ve boyutunda da artış olduğu, maksiller düzlem eğiminde değişiklik olmadığı, mandibulanın aşağı ve geri rotasyona uğradığı görüldü. Ön yüz yüksekliği klasik tipte yüz maskesi uygulanan grupta, kontrol grubuna ve modifiye yüz maskesi uygulanan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı miktarda artmıştır. Tedavi başlangıcı ve bitişi arasında her iki yüz maskesi grubunda da kondillerde görülen kayma istatistiksel olarak farklılık göstermemekle birlikte tedavi ile azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is evaluating the orthopedic forces? effects on the dentofacial structure of the patients who has Class III maxillar retrusion, when the force is applied through the resistance center of the maxilla by using the classical procedure in comparison of the control group and investigating the effects on condylar position and TMJ especially with the use of MPI procedure.For this purpose, 63 patients who Class III malocclusion due to maxillar retrusion was included in our research group and modified face mask was applied to 21 of them, classical face mask was applied to 21 of them and the rest was left untreated for the control groupThe MPI records and cephalometric x-ray films were taken before and after the treatment. In order to evaluate the changes that had undergone after the treatments, we used paired t-test for the parametric datas and Wilcoxon test for the non-parametric ones. In multi-group comparison one-way ANOVA was used for the parametric groups and Kruskall Wallis for the non-parametric ones. In post-hoc pair wise analyze test, Tukey hsd was used.As a result of our cephalometric evaluations it was seen that , with the application of both 2 types of face masks, maxilla moved bodily forward and there was an increase in the dimensions of it as well as its plane incline was not changed and also mandible had rotated to down and backward. Front face height was statistically increased for the group that used classical face mask compared to the ones that used modified face mask and the control group which was left without any application. As well as the shift that was seen in condyles before and after the treatment was not statistically different for both of the groups that used face masks, it was concluded that after the treatment the shift of the condyles was decreased.