Güre jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin eksergoekonomik analizi
Exergoeconomic analysis of the güre geothermal district heating system
  1. Tez No: 959403
  2. Yazar: MUSA DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Jeotermal enerji, küresel ölçekte öz kaynak kullanımına olanak sağlayan yenilenebilir bir enerji kaynağı olması sebebiyle stratejik öneme sahiptir. Düşük karbon salınımı, maliyet etkinliği, çoklu amaçlara yönelik kullanıma olanak sağlaması, dış ortam koşullarından bağımsız olarak yıl boyunca kesintisiz olarak enerji kaynağı oluşturması gibi özellikleri jeotermal enerjiyi diğer yenilenebilir enerji kaynakları arasında farklı bir konuma taşımaktadır. Bu çalışmada Balıkesir'in Edremit İlçesi Güre Mahallesinde bulunan Güre Jeotermal Bölgesel Isıtma Sisteminin (JBIS) 28 Ocak 2023 tarihinde yapılan gerçek saha ölçüm verilerine dayalı olarak enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizleri gerçekleştirilmiştir. Sistemin enerji ve ekserji verimleri sırasıyla %72,61 ve %64,11 olarak elde edilmiştir. Bu değerler hâlâ iyileştirme potansiyeline sahip olan sistemin, enerjik ve ekserjik açıdan oldukça verimli çalıştığını göstermektedir. Eksergoekonomik analizde, ekserjiye bağlı parametreler ile sistem akış şeması üzerinde belirlenen her bir nokta ve bileşene ait akış maliyetleri tayin edilerek sistemin eksergoekonomik açıdan incelenmesine olanak sağlayan spesifik ekserji maliyetlendirme (SPECO) yönetimi kullanılmıştır. Sistemde yer alan 1 ve 4 numaralı pompaların sırasıyla 22,34 $/h ve 27,07 $/h değerlerindeki yüksek ekserji yıkım maliyetleri nedeniyle termodinamik açıdan verimsiz çalıştıkları ve buna bağlı olarak operasyonel maliyetlerde ilave artışlara neden oldukları belirlenmiştir. Ayrıca 3 ve 4 numaralı eşanjörlerin de sırasıyla 3,25 $/h ve 3,68 $/h değerlerindeki yüksek sermaye ve işletme-bakım giderleri sebebiyle sistemin genel maliyet etkinliğini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle öncelikli olarak belirtilen pompaların termodinamik olarak daha verimli çalışmasına yönelik yatırımlar ve operasyonel iyileştirmeler yapılması gerektiği, ardından eşanjörlerin sermaye yatırımı ve bakım maliyetlerini düşürmeye yönelik stratejiler uygulanmasının sistemin toplam maliyet etkinliğini daha yüksek seviyelere çıkarılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy holds strategic importance as a renewable energy source that enables the utilization of domestic resources on a global scale. Its low carbon emissions, cost effectiveness, multi-purpose usability and ability to provide an uninterrupted energy supply throughout the year regardless of external conditions set geothermal energy apart from other renewable energy sources. In this study, energy, exergy, and exergoeconomic analyses were performed on the Güre Geothermal District Heating System (GDHS), located in the Güre neighborhood of Edremit, Balıkesir. The analyses were based on actual field measurement data collected on 28.01.2023. The energy and exergy efficiencies of the system were determined to be 72,61% and 64,11%, respectively. These values indicate that the system, while still possessing potential for improvement, operates with high energetic and exergetic efficiency. ,For the exergoeconomic analysis, the specific exergy costing (SPECO) method was employed, which allows for an exergoeconomic investigation of the system by determining the flow costs for each point and component defined on the system's flow diagram. It was determined that pumps 1 and 4 operate thermodynamically inefficiently due to their high exergy destruction costs of 22,34 $/h and 27,07 $/h, respectively, leading to additional increases in operational costs. Furthermore, heat exchangers 3 and 4 were found to reduce the overall cost-effectiveness of the system due to their high capital and operation-maintenance costs of 3,25 $/h and 3,68 $/h, respectively. Therefore, it was concluded that investments and operational improvements aimed at enhancing the thermodynamic efficiency of the specified pumps should be prioritized. Subsequently, implementing strategies to reduce the capital investment and maintenance costs of the heat exchangers could elevate the system's total cost-effectiveness to higher levels.