Köyceğiz gölü (Muğla)'nün zooplankton faunasının belirlenmesi ve fiziko-kimyasal parametreler ile ilişkisi
Determination of zooplankton fauna of Köyceği̇z lake (Muğla) and their relationship with physico-chemical properties
  1. Tez No: 367422
  2. Yazar: NECLA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Köyceğiz Gölü'nün bazı fiziko-kimyasal özelliklerini ve zooplankton faunasını belirlemek amacıyla Ocak 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma sahasında 8 örnekleme noktası belirlenmiş olup yüzey ve çeşitli derinliklerden olmak üzere toplam 19 noktadan zooplankton ve su örneklemesi yapılmıştır. Çalışmada, Cladocera'dan 1'i tür ve 2'si cins düzeyinde olmak üzere toplam 3 takson, Copepoda'dan 3 tür, Rotifera'dan 59'u tür ve 3'ü cins düzeyinde olmak üzere toplam 62 takson belirlenmiştir. Gölde en baskın grubun, %91,2 oran ile Rotifera olduğu, bunu %4,4 oranlar ile Copepoda ve Cladocera'nın izlediği saptanmıştır. En baskın taksonun ise Hexarthra fennica olduğu ve bunu Synchaeta oblonga, Brachionus plicatilis ve Keratella quadrata'nın takip ettiği tespit edilmiştir. Örnekleme noktalarına göre değişmekle birlikte Hexarthra fennica, Keratella quadrata, Synchaeta oblonga, Brachionus plicatilis ve Filinia longiseta türlerinin sürekli bulunduğu belirlenmiştir. Köyceğiz Gölü'nün su kalitesi, 3 farklı su kalitesi tayin yöntemine göre değerlendirilmiştir. SKKY'ye ve Klee (1991)'ye göre göl, az kirlenmiş su kalite sınıfındadır. Saprobi indekse göre ise gölün orta derecede kirlenmiş su kalite sınıfında (β - mesosaprobik sular: su kalite sınıfı 2) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine some physico-chemical properties and zooplankton fauna of Köyceğiz Lake between the dates of January 2011 – June 2012. eight sampling point were determined in the research field and zooplankton and water samples were collected from totally 19 points which are located at the surface and varying depths. In the study, totally 3 taxons, one of which is a species and two of which are genus of Cladocera, 3 species of Copepoda and totally 62 taxons, 59 of which are species and 3 of which are genus, were determined. The most dominant group in the lake was found to be Rotifera (91.2%) and it is followed by Copepoda and Cladocera (4% for each). The most dominant taxon was found to be Hexarthra fennica and it is followed by Synchaeta oblonga, Brachionus plicatilis and Keratella quadrata. Though changing depending on the sampling points, Hexarthra fennica, Keratella quadrata, Synchaeta oblonga, Brachionus plicatilis and Filinia longiseta species were found to be consistently present. In order to determine the water quality of Köyceğiz Lake, three different ways of water quality evaluation methods were used. The evaluation conducted according to SKKY and Klee (1991), the quality of lake water can be classified as little-polluted. However, according to Saprobi index, the lake water was found to be moderately-polluted (β - mesosaprobik waters: water quality class 2).