Sulu çözeltilerden tekstil boyar maddesinin fotokatalitik yöntemlerle giderimi
Removal of textile dye with the photocatalytic methods from aqueous solutions
  1. Tez No: 367436
  2. Yazar: FERHAT DİNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HAMDİ KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sunulan tez çalışmasında, sulu çözeltilerden Reactive Orange 122 (RO 122) boyar maddesinin fotokatalitik oksidasyon yöntemi ile giderimi çalışıldı. Bu amaçla La3+/WO3/TiO2 ile sepiyolitin değişik oranlarıyla hazırlanan La3+/WO3/TiO2/Sep. kompozit materyali sol-jel yöntemiyle hazırlandı. Sepiyolit yüzeyine La3+/WO3/TiO2 nanokristallerini elde etmek için 300-400 ve 500 oC'de 3 saat süreyle kalsinasyon işlemi uygulandı. Katalizörün yapısal ve morfolojik özellikleri FTIR, XRD, SEM, TEM teknikleri ile karakterize edildi. Çalışmada elde edilen destekli katalizör kullanılarak sulu çözeltilerden boyar madde giderimini etkileyen pH, katalizör miktarı, ozon derişimi, başlangıç boyar madde konsantrasyonu ve sıcaklık parametrelerinin etkisi araştırıldı. Maksimum renk ve KOİ giderimi 200 mg/L boya konsantrasyonu için 0,05 g/L katalizör dozajında, pH: 3'te, 2.0 L/dk ozon etkisinde, 4 saat süresince, sırasıyla % 99 ve % 67 olarak giderildi. Ayrıca incelenen tüm parametrelerde elde edilen veriler kullanılarak kinetik çalışmalar yürütüldü. Çalışma sonucunda verilerin pseudo birinci derece kinetik modele uygun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis presents from aqueous solutions of Reactive Orange 122 (RO 122) dye removal was studied by the method of photocatalytic oxidation. For this purpose La3+/WO3/TiO2/Sep. composite material was prepared different ratios of La3+/WO3/TiO2 and sepiolite by sol–gel method. To get the La3+/WO3/TiO2 nanoparticle phase on sepiolite was obtained using a sufficient thermal treatment the temperature from 300, 400 and 500 °C for 3 h. Structural and morphological characteristics of the catalyst were characterized by FTIR, XRD, SEM, TEM techniques. The aqueous solution obtained in studies of the dye-supported catalyst removal affecting pH, amount of catalyst, the ozone concentration, initial dye concentration and investigated the effect of temperature parameters. Maximum color and chemical oxygen demand (COD) removal for 200 mg/L to a dye concentration, 0.05 g/L at a dose of catalyst, at a pH: 3, 2.0 L/min. under the influence of ozone, for 4 hours, 99% and 67% respectively, were removed. In addition, all the parameters of the data obtained using the kinetic study was carried out. As a result of the pseudo-first-order kinetic model to the data was found to be suitable.