Hekimhan ve Yeşilyurt alanlarındaki kampaniyen-mastrihtiyen istiflerinin stratigrafisi ve mikrofasiyes analizi (Malatya havzası- doğu Türkiye)
Stratigraphy and microfacies analysis of campanian-maastrichtian sequences in Hekimhan and Yeşilyurt areas (Malatya basin-e Turkey)
  1. Tez No: 367437
  2. Yazar: TANER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Malatya Havzası'ndaki Mastrihtiyen pelajik istiflerinin mikrofasiyes ve çökelim ortamlarını ortaya koymaktır. Arazi çalışmalarından, ince kesitlerden ve paleontolojik bulgulardan elde edilen sonuçlar kullanılarak,Malatya Havzası'ndaki ortamsal ve çökelim koşullarını denetleyen etmenler ortaya koyulmuştur. Malatya Havzası'nda Mastrihtiyen istifi iki alanda gözlenmiştir. Bunlar Yeşilyurt ve Hekimhan alanlarıdır. Yeşilyurt alanındaki çalışmalar Mastrtihtiyen yaşlı Kapullu Formasyonu üzerinde yoğunlaşmıştır. Yeşilyurt alanında toplamda üç adet stratigrafik kesit ölçülmüş ve 159 adet ince kesit örneği hazırlanmıştır. Hekimhan alanında ise yaklaşık 1000m kalınlığındaki filiş türü kayalardan oluşan Kösehasan Formasyonu ve killi kireçtaşı-karbonatlı çamurtaşı ardalanmasından oluşan Zorbehan Formasyonu çalışmanın odak noktasını oluşturur. Hekimhan alanında tek bir kesit ölçülmüş olup, mikrofasiyes analizleri için 40 adet ince kesit örneği hazırlanmıştır. Karbonat kaya sınıflama yöntemlerinin yanı sıra Standart Mikrofasiyes Sınıflama modeli ile Malatya Havzası'nın Mastrihtiyen istifi mikrofsiyes özellikleri ve fosil içeriğine göre beş farklı fasiyes tipine ayrılmıştır. Bunlar; RMF 3 yamaç önü çökellerinden oluşan foraminiferli marn; RMF 5 havza çökeli özelliklerini barındıran fosilli marn; RMF 9 yamaç/yokuş ortası/dış yokuşta çökelmiş kalkarenitik marn ve biyoklastik kireçtaşı; RMF 15 açık deniz/yamaçta çökelmiş rekristalize biyoklastik kireçtaşı ve SMF 24 ise küçük ölçekli yama resiflerinin ardında ortamda çökelmiş biyoklastik kireçtaşıdır. Sonuç olarak, Malatya Havzası pasif kıta kenarında yer almasına rağmen tektonik olaylardan ve olası iklim değişikliklerinden etkilenmiştir. Ayrıca bu çalışma ile Malatya Havzası'nın geniş bir karbonat yokuşu platformu olduğu ve havza kenarının faylar ve nehirlerden gelen kırıntılı malzeme girdisine bağlı olarak düzensizlikler görsterdiği ortaya koyulmuştur.Bu düzensizlikler, organizma etkileri, dalga etkisi ve tektonik faaliyetler kısa mesafelerde çeşitli çökelim farklılıklarına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to prove the microfacies and depositional environments of the Maastrichtian pelagic sequences in Malatya Basin. By using the data gained from field studies, thin sections and paleontological evidences, we have discovered the effects of various environmental and depositional factors of the Malatya Basin. Maastrichtian sequences in Malatya Basin is observed in Yeşilyurt and Hekimhan areas. In the Yeşilyurt area, Maastrichtian mudstone-marl alternation of Kapullu Formation is the main subject of this study. Three stratigraphic sections were measured and 159 thin section samples were prepared from the Yeşilyurt area. In the Hekimhan area, we focused on 990 m thick Maastrichtian mudstone-sandstone alternation of Kösehasan Formation and 110 m thick clayey limestone-carbonate mudstones of Zorbehan Formation. In this site, we measured single section and prepared 40 thin sections for facies analysis. To classify carbonate rocks and interpret the deposition environments we used three different limestone classifications for carbonate rocks and Standart Microfacies Classification (SMF) models. We divided Maastrichtian pelagic sequence in Malatya Basin into five different facies types according to their microfacies properties and fossil content. These are; RMF 3 is foraminifera bearing marls deposited in front slope; RMF 5 is fossiliferous marls deposited in the basin; RMF 9 is calcarenitic marl and bioclastic limestones deposited in slope/mid-ramp/outer ramp; RMF 15 is recrystallized bioclastic limestones deposited in open marine/slope and SMF 24 is bioclastic limestone deposited in ramp to basin environment. As a result, this study revealed that although Malatya Basin was located on a passive continental margin, it was effected by tectonic events and possible climate changes. We also revealed that Malatya Basin was a carbonate ramp platform and its basin margin was irregular due to some faults or siliciclastic input via river channel. This irregularity, organism effect, wave agitation and tectonic activities caused variable sediment deposition types in short distances.