Aflatoksin M1 içeren sütlerin kil ile detoksifikasyonu
Detoxification of aflatoxin M1 contaminated milks by clay
  1. Tez No: 367464
  2. Yazar: HÜSEYİN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET NAFİ ÇOKSÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aflatoksinler, esas olarak Aspergillus flavus grubu funguslar tarafından üretilen mikotoksinlerlerdir. Aflatoksinlerin bilinen 18 kimyasal formu bulunmakla birlikte, tarımsal ürünlerde daha çok Aflatoksin B1, B2, G1 ve G2 formları, sütte ise Aflatoksin M1 (AFM1) formu önemlidir. Sütte bulunan AFM1'in tek kaynağı yemlerle alınan aflatoksin B1'dir. Bu çalışmada, AFM1 içeren sütlerin killer ile muamele edilerek detoksifikasyonu amaçlanmıştır. Çalışmada farklı oranlarda AFM1 içeren süt örnekleri kullanılmıştır. Bunlar kil ile işlem gördükten sonra aflatoksin düzeyinde azalma olup olmadığı belirlenmiştir. Affinite kromotografi ile ekstrakt temizlenmiş, ters faz HPLC ve floresans dedektör ile AFM1 teşhis ve miktar tayini yapılmıştır. Çalışmanın önemli sonucu olarak; 0.1 g kil, 10 ml tampon çözeltide bulunan 6.5 ppb AFM1'in tamamını adsorbe ederken, 0.12 ppb AFM1 içeren 100 ml sütteki AFM1'in tamamını ancak 5 g kil adsorbe edebilmiştir. Sonuç olarak; killerin, AFM1'i tampon çözelti ortamında adsorbe etmede başarılı oldukları, ancak süt ortamında AFM1'i adsorbe etmede ise sütün kendine özgü bileşenleri nedeniyle yeterli başarının sağlanamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are mycotoxins that are produced by Aspergillus flavus fungi group. There are 18 known chemical forms of aflatoxins; while aflatoxin B1, B2, G1 and G2 forms are more important for agricultural products, aflatoxin M1 (AFM1) form is important for milk. The only source of AFM1 in milk is aflatoxin B1 taken with feeds. In this study, detoxification of AFM1 contaminated-milks by clay treatment was aimed. In study, milk samples with different ratios of AFM1 contamination were used. After treated with clay it was determined whether or not aflatoxins levels decreased. Extract cleaned by affinity chromatography and AFM1 was detected and quantified by reverse phase HPLC and fluorescence detector. Significant result of the study is; while 0.1 g clay adsorbed all 6.5 ppb AFM1 in the 10 ml buffer solution, 5 g clay could hardly adsorbe all AFM1 in 100 ml milk containing 0.12 ppb AFM1. In conclusion; clays were found successful in adsorbing AFM1 in buffer solution medium, however not adequately successful in adsorbing AFM1 in milk medium, due to the specific components of milk.