Van elması atıklarından kimyasal aktivasyonla aktif karbon eldesi karakterizasyonu ve tekstil boyalarının adsorpsyonunda kullanılması
Activated carbon production from Van apple pulp and use of in textile dyes adsorption
- Tez No: 367496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Van elması atıklarından kimyasal aktivasyonla aktif karbon eldesi, karakterizasyonu ve tekstil boyalarının adsorpsiyonunda kullanılması incelenmiştir. Elma kabuğunun çinko klorür (ZnCl2) ile kimyasal aktivasyonu, aktif karbon hazırlanmasında kullanılmıştır. Boyarmadde olarak Radomin B. kullanılmıştır. Tez kapsamında elde edilen aktif karbon için proses değişkenlerinin optimizasyon çalışmaları yapılarak, elde edilen maddelerin BET, SEM, XRD, FTIR sistemleri ile karakterizasyonları ve sıvı faz boyar madde adsorpsiyonları incelenmiştir. SEM görüntüsü, XRD modeli ve IR spektrumu Van elmasından elde edilen aktif karbon yüzeyinde, kimyasal aktivasyonla bu aktif karbonun hazırlanması sürecinde herhangi bir çinko sabitine rastlanmadığını göstermiştir. Deneysel veriler Langmuir ve Freundlich denklemleri kullanılarak analiz edilmiş ve bu denklemlerin sabitleri belirlenmiştir. Termodinamik parametrelerden adsorpsiyon entalpisi (?H0), Gibbs serbest entalpisi (?G0) ve adsorpsiyon entropisi (?S0) değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca üç farklı sıcaklıkta, farklı başlangıç derişimleri ile deneysel çalışmalar yapılmıştır. Van elması atıklarından elde edilen ve ZnCl2 ile karıştırılan doymuş aktif karbonun dikkate değer bir BET yüzey alanına (1067.01 m2/g) sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca iyi gelişmiş gözenek değerlerine sahip olan bu aktif karbonun (ortalama gözenek değerleri çapı 2.46 nm.) son derece kullanışlı olduğu tespit edilmiştir. Van elması atıklarının aynı zamanda ortalama %43 ile makul değerlerde ürün (aktif karbon) elde edildiğinin tespit edilmesi de bu aktif karbonun verimliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical activation of carbon from Van apple pulp isolation, its characterization and use of textile dyes adsorption were investigated. Activated carbon was prepared from apple pulp by chemical activation with ZnCl2 and Radomin B. was used as a dying material. In this research, the properties of prepared carbon were determined by BET, XRD, SEM, FTIR systems and zeta potential and the characterization of these systems and the adsorption of liquid phase of dying material are investigated. SEM image, XRD pattern and IR spectrum show that no zinc is fixed at the surface of VAAC depending on the chemical activation process to prepare the activated carbon. There is no any zinc particle at the surface on SEM image and no characteristic peaks and IR bands belonging to zinc or zinc forms are not detected in the XRD pattern and IR spectrum. Experimental data were analyzed using the Langmuir and Freundlich equations and constants equations were determined in this these. Adsorption enthalpy (?H0) of thermodynamic parameters, Gibbs free enthalpy (?G0) and adsorption entropy (?S0) values were calculated. In addition, experimental studies have been conducted at four different temperatures, with different initial concentrations. The activated carbon which was obtained from apple pulp impregnated with ZnCl2 has remarkable BET surface area (1067.01 m2/g) with a well-developed pore structure and the average pore diameter is 2.46 nm. It is produced with a reasonable yield, 43%.