Çay topraklarındaki makro ve mikro elementlerin mevsimsel değişimi
Seasonal changes of macro and micro elements in tea soils
- Tez No: 367519
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Rize bölgesinde çay tarımı yapılan Fındıklı, Pazar ve Sabuncular yöresinden ilkbaharda 30 ve sonbaharda 30 olmak üzere toplam 60 toprak örneği alındı. Alınan bu toprak örneklerinde pH, organik madde, makro ve mikro element tayinleri yapıldı ve mevsimsel olarak değişimleri incelendi. Yapılan tayinler; pH Tayini, Smith - Weldon Metodu ile Organik Madde Tayini, Mikrokjeldahl Yöntemi ile Azot Tayini, Asit Florürde Çözünebilen Fosfor Tayini, Flamefotometre Yöntemi ile Potasyum Tayini, EDTA Titrasyonu ile Kalsiyum Tayini, EDTA Titrasyonu ile Kalsiyum + Magnezyum Tayini, DTPA ile Ekstrakte Edilebilir Demir, Mangan, Çinko ve Bakır Tayini. Bu tayinler her iki mevsimde de alınan bütün toprak örneklerine yapıldı ve toplamda 360 analiz yapılarak sonuçlar incelendi. Sonuçlarda; her üç bölgede de ilkbahar mevsiminde pH ve makro elementlerin değerlerinin yüksek, buna karşın mikro elementlerin değerlerinin ise düşük olduğu saptandı. Sonbahar mevsiminde ise; pH ve makro element değerlerinin düşük, mikro element değerlerinin ise genel itibariyle yüksek olduğu saptandı. Organik madde değerleri her iki mevsimde de normal değerlerin üzerinde bulundu.
Özet (Çeviri)
In this project, 60 soil samples being on the point of 30 soil samples in spring and 30 soil samples in autumn were taken from the locality of Fındıklı, Pazar and Sabuncular where cultivation of tea has been made in Rize. The determinations of pH, organic matter, macro and micro elements were made in this soil samples taken and seasonal changes were investigated. The assays are Determination of pH, Determination of Organic Matter by Smith-Weldon Method, Determination of Nitrogen by Mikrokjeldahl Method, Determination of Phosphorus Soluble in Acid, Determination of Potassium by Flamefotometr Method, Determination of Calcium by EDTA Titration, Determination of Calcium + Magnesium by EDTA Titration, Determination of Extractable Iron, Manganese, Zinc and Copper by DTPA. These assays were applied to all soil samples taken in both seasons and the results were studied by doing 360 analyses. In the results, it was detected that the values of pH and macro elements are high but the values of micro elements are low in all three regions in spring. However, it was detected that the values of pH and macro elements are low but the values of micro elements are generally high in autumn. It was found that Organic matter levels are above the normal values in both seasons.