İnşaat sektöründe ANP (Analytic Network Process) yöntemiyle alt yüklenici seçimi
Choosing sub-contractor by ANP (Analytic Network Process) method in contstruction sector
  1. Tez No: 367542
  2. Yazar: YUSUF ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan ANP (Analytic Network Process) yönteminin inşaat sektöründe alt yüklenici belirlenirken uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla literatür çalışmaları yapılmış, bu alanda yapılmış olan benzer çalışmalar incelenmiş, ulusal düzeyde çeşitli firmalara anketler uygulanmış ve anket sonuçlarına göre bu sektörde önemli olan alt yüklenici seçiminde göz önünde bulundurulması gerekli olan seçim kriterleri ve alt kriterleri belirlenmiştir. Bu seçim kriterleri ve alt kriterlerinin birbirleriyle kıyaslamaları yapılmış ve Super Decision yazılımı kullanılarak belirlenen seçim kriterleri ve alt kriterlere göre en uygun alt yüklenici seçimi yapılmıştır. Sonuç olarak ANP yönteminin bir karar destek sistemi olarak inşaat sektöründe, özellikle alt yüklenici firma belirlenmesi çalışmalarında uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that ANP (Analytical Network Process) as a Multi Criteria Decision Method can be used for choosing the subcontractor in construction sector. For this aim, it has been investigated some related literature studies. It has been applied questionnaire form to some national construction contractors to determine the main and sub-criteria for choosing the subcontractors. After these criteria and sub-criteria have been classified, they have been benchmarked with each other and then suitable subcontractor has been chosen by using Super Decision Software. As a result, it has been concluded that the ANP method, as a decision support system can be applied for choosing subcontractors in the construction sector.