Kurumsal kaynak planlama yazılımları, sap yazılımı incelemesi ve perakende satış alanında SAP ile enegre bir yazılım geliştirilmesi
Analysis of erp softwares, SAP software and developing a sap integrated retailing software
  1. Tez No: 367541
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TEMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımları içinde SAP günümüzde pazar payı bakımından dünya lideri konumundadır. ERP SAP yazılımının perakendecilik alanında kendi çözümleri söz konusu olsa da çeşitli nedenlerle bu alanda geliştirmeler yapılma ihtiyacı mevcuttur. Sektörde kullanılan perakendecilik yazılımları ise kısıtlı ihtiyaçlara cevap verebilmekte ve bir çoğu kurumsal kaynak planlama yazılımlarından bağımsız çalışarak entegrasyon için ciddi maliyet ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Tüm iş süreçlerinin yürütüldüğü ERP sistemi ile tam entegre bir yazılım geliştirmek ve bu yazılımla perakende sektöründe satış noktalarının tüm ihtiyaçlarını karşılama günümüzde bir zorunluluk haline geliyor. Satış noktalarının merkezi sistemden uzakta olması, anlık satışların her türlü bağlantı kopukluğu ve sorundan etkilenmeden devam ettirilebilmesi ve her türlü verinin çift yönlü olarak sorunsuz aktarımı tezdeki çalışmada geliştirilen yazılımın ortaya çıkmasına ana neden olmuştur. Ayrıca SAP yazılım sisteminin yüksek maliyet, kullanım ve öğrenme zorluğu gibi diğer eksiklikleri de ele alınacak ve bu eksikliklerin giderilmesine ilişkin çözümler sunulmaktadır. Tez çalışmasında Java programlama dilinin avantajları göz önünde bulundurularak uygulama Java ile geliştirilmiştir. SAP sistemi ile bağlantı ve işlem yürütmek için bu yazılımın sağladığı Java bağlantı paketi ile uzaktan fonksiyon çağırma özelliği kullanılmıştır. Yerel noktalarda ve merkezi sistemde farklı veritabanları kullanılarak çevrimdışı kesintisiz çalışma sağlanmıştır. Merkezi sistem ile uç noktalardaki çalışma alanları arasında Sanal Özel Ağ (VPN) kurularak sistemin güvenli bir şekilde çalışması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SAP is the world leader in terms of market share in Enterprise Resource Planning (ERP) softwares today. Companies which are in retail sector use this software as all other companies use. SAP ERP software has its own solutions for retail but there exist some developments in this area. Products, main data such as inventory and financial are required to run in paralel with workflows. Softwares that are used in sector can respond only limited needs and most of them working independently from Enterprise Resource Planning Softwares so this leads serious costs and time loss. Requirement of developing a fully integrated software with ERP system and meet the requirement of sale point in retail sector is getting a must in nowadays. I developed this software because all kinds of bidirectional data have to be transferred without any problem between sale point and ERP server, moreover instant sales must not affected from any kind of disconnection in the case of all sale points are so far from ERP server. In addition, the high cost of SAP software system will also be discussed as well as other short comings and deficiencies relating to settlement of these solutions will be presented. Also, shortcomings of SAP software as well as the high cost, usage and learning difficulties will be discussed and present solutions for them. In this thesis considering the advantages of the Java programming language, application was developed with Java. Java connectivity package with the ability to call remote functions which are provided by SAP are used for connection with the ERP system and executing processes. Using different databases at local and central points, the system can work offline and uninterrupted. A secure working system is provided by using Virtual Private Network (VPN) between the end points and central system.