Van ilinin kadın giyim-kuşam-takı geleneği üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 52652
  2. Yazar: ASUMAN BAYSAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET“Van İli'nin Kadın Giyim-Kuşam-Takı Geleneği Üzerinde Bir Araştırma”ismini taşıyan ve yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma için gerekli malzeme ve bilgileri yazılı ve sözlü kaynaklardan elde ettik. Giyim-Kuşam-Takı üçgeni içinde, Van insanının kültür ve şahsiyet gelişiminde bu unsurların payı ve unutulmaya yüz tutan bir etnografik malzemeyi belgeleyerek; gelecek kuşakalar miras bırakmayı amaçladık. Bir serhat şehri olan Van ve bölgesi bugün birçok siyasi-sosyal problemlere açık bir mekandır. Biz bu araştırmamızda bir yandan Türk insanının tarihi kaynakaln içinde önemli bir yere sahip fiziki görünümü ile onun iç dünyası arasındaki parelelizmi gündeme getirirken, öte taraftan; ortak değer hükümlerini tespit ederek, bölge halkının birlik ve beraberliğine hizmet etmiş olmak tezimizin önemini ortaya koymuştur. Araştırmamızda, gözlem metodu ile anket, fotoğraf ve şekiller kullandık. Tezimiz“Giriş”kısmıyla üç bölümden ibarettir. Giriş kısmında, Van'ın tarihi ve coğrafyasından bahsetmekle, giyim-kuşam-takı geleneğini genelde ve özelde de Van bölgesi hedef alınarak tanıtılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, giyim-kuşamı oluşturan malzemeleri, baştan başlayarak, önce kavram karşılıklarını verip; edindiğimiz bilgiler ışığında değerlendirdik. ikinci bölümde, takı geleneğini birinci bölümde yaptığımız metotla oluşturduk. Sonuç ve kaynakçadan sonra anket formu, ekler, resim ve şekiller bölümüyle çalışmamızı belgelendirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Usher use prepared this higher education thesis about“City of Van traditional women; dresses and vvedding presents”öne use written and verbal bibliography. When we prepared this thesis we sow that in triangle of dresses. VVedding presents. it is important for public o Van. Because of öne documented this materials we can leave a big inheritance for the future. isse know that Van and its region has an old culture so today public of region has lots of problem about social and political. So me believe that; this material is important to shovv the parollesim between the physical shape of regain and public of region. Another may we want tofınd a solution about this problems with this documentiols. Because this historical monorails can be o light to future. So our thesis is important in this frame. in our investigation me use method of observation and questionnaire and photographic shapes. Thesis to be form in 3 part. Introduction me explain history of Van, geography of region and region's traditional of dresses and vvedding presents. When me use this material we give the mean of the main concept. in the second part we use sane method, when explain the traditional of vvedding presents. And the lost port we added questionnaire and shapes, photographs after result and bibliography. With this motherly me documented our thesis.