İnşaat sektöründe AHP (Analytic Hierarchy Process) yöntemiyle malzeme tedarik zinciri yönetimi
Material supply chain management by using AHP (Analytic Hierarchy Process) method in construction sector
  1. Tez No: 367568
  2. Yazar: SEDA KENT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi' nin inşaat sektöründe malzeme tedarik zinciri yönetiminde seçiminde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla hazır beton satın alınması düşünülen 3 adet beton firmasının bulunduğu bir uygulama ele alınmıştır. AHP yönteminin uygulanması için; kaynak, fiyat, iş deneyim ve yönetim organizasyon ana kriterleri ve ilişkili alt kriterler ile ikili karşılaştırma matrisleri oluşturulmuştur. Bu matrisler kullanılarak AHP çözümü yapılmış ve irdelenmiştir. Sonuç olarak AHP yönteminin inşaat sektöründeki malzeme tedarik zinciri yönetimi alanında özellikle malzeme seçiminde kolaylıkla kullanılabileceği ve inşaat firmalarının karar verme organları için çok yönlü karar verme olanakları sağlayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, applicability of the multi criteria decision making tool Analytic Hierarchy Process method for material supply chain management in the construction sector is examined. For this purpose, ready mixed concrete is thought to be purchased three concrete power plant alternatives where a site an application has been taken. For the implementation of (AHP) method, source, price, job experience and management organization to company main criteria and related sub-criteria used for forming paired comparison matrix. AHP solution was made using this matrix and the results are examined. As a result, AHP method in the construction sector materials in the field of supply chain management, especially in the choice of materials can be easily used in the selection of material and construction firms for their decision-making departments may provide multi-faceted decision-making opportunities have been identified.