Fuzzy 3-boyutlu projektif uzayın doğruları ve düzlemleri üzerine
On the lines and planes of fuzzy 3-dimensionel projective space
- Tez No: 367576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, fuzzy 3-boyutlu projektif uzayın fuzzy projektif doğruları ve fuzzy projektif düzlemlerinin sınıflamaları incelenmiştir Birinci bölümde klasik grup teori, fuzzy ve projektif geometri ile ilgili temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, fuzzy vektör uzaylarından elde edilen fuzzy projektif düzlemler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde“On the Classification of Fuzzy Projective Lines of Fuzzy 3-Dimensional Projective Space ”başlıklı çalışma esas alınarak fuzzy vektör düzlemlerinden elde edilen fuzzy projektif doğruların bir sınıflaması incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise“On the Classification of Fuzzy Projective Planes of Fuzzy 3-Dimensional Projective Space”başlıklı çalışma esas alınarak fuzzy vektör uzaylarından elde edilen fuzzy projektif düzlemlerin bir sınıflaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the classifications of fuzzy projective lines and fuzzy projective planes were examined. In the first chapter, the basic definitions, concepts and theorems related to classic group theory, projective geometry and fuzzy projective geometry were given. In the second chapter, the fuzzy projective planes obtained from fuzzy vector spaces were studied. In the third chapter, the classification of fuzzy projective lines obtained from fuzzy vector planes were studied as taking based on the paper with the title“On the Classification of Fuzzy Projective Lines of Fuzzy 3-Dimensional Projective Space ”. In the last chapter, the classification of the fuzzy projective planes obtained from 4- dimesionel vector spaces were examined as taking based on the paper with the title“On the Classification of Fuzzy Projective Planes of Fuzzy 3-Dimensional Projective Space”.