f-kenmotsu manifoldlar ve ricci solitonlar üzerine
f-kenmotsu manifoldlar ve ricci solitonlar üzerine
  1. Tez No: 367575
  2. Yazar: TOLGA DEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı semi-simetrik metrik olmayan koneksiyonlu f- Kenmotsu manifoldlarında eğrilik tensörlerini, Ricci solitonlarını ve bazı eğrilik şartlarını incelemektir. Öncelikle, Ricci solitonlar ve f-Kenmotsu manifoldlar üzerine daha önceden yapılan çalışmalar hakkında tarihsel bilgiler verilmiştir. Ardından, geriye kalan çalışmalar iki kısma ayrılırsa ilk kısımda bu tez çalışmasında kullanılacak olan temel kavramlar ve bazı teoremler ele alınmıştır. Devamında Kenmotsu manifoldlarında bazı eğrilik şartlarına göre Ricci solitonların λ sabitine bağlı olarak daralan, genişleyen ve değişmeyen olma durumları gösterilmiştir. Bunun yanı sıra f- Kenmotsu manifoldlar üzerine bazı tanımlar ve teoremler, eğrilik şartları ve bu şartlara göre Ricci solitonların hesaplamalarından oluşmaktadır. İkinci kısımda ise; semi-simetrik metrik olmayan koneksiyonlu f-Kenmotsu manifoldlar üzerine bazı tanımlar ve teoremler verilip, eğrilik şartları ve bu şartlara göre Ricci solitonların λ sabiti ile f fonksiyonuna bağlı olarak sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca Ricci semisimetrik f-Kenmotsu manifoldunun bir Einstein manifoldu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine Ricci solitons on f-Kenmotsu manifold with the semi-symmetric non-metric connection and some curvature conditions on these manifolds. Firstly, a short historical brief is given about previous studies related to f- Kenmotsu manifolds and Ricci solitons. Then, if rest part of this study is divided into two sections, firstly fundemantal notions and some theorems, that be used on this study, were indicated. After that, it is investigated that according to some curvature conditions Ricci solitons on Kenmotsu manifolds which are classified as shrinking, expanding and steady with respect to λ constant. Furthermore, some definitions and theorems, curvature conditions and Ricci solitons' calculations according to these conditions on f-Kenmotsu manifolds are claimed. In second section, some definitions and theorems are given related to f- Kenmotsu manifolds with semi-symmetric non-metric connection, curvature conditions and according to these conditions Ricci solitons are classified regards to f function and λ constant. Moreover, it is indicated that if f- Kenmotsu manifold is Ricci semi-symmetrik then it is also named as Einstein manifold.