Tohma çayı'nın bentik algleri ve su kalite düzeyinin saptanması
Benthic algae of Tohma stream and determine level of water quality
  1. Tez No: 367606
  2. Yazar: HANDE GÜLBENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tohma Çayı sınır aşan su havzası olan Fırat Nehri'ni besleyen en önemli çaylardan biridir. Tohma Çayı'nın su kalitesinin belirlenmesi amacıyla Temmuz 2010- Haziran 2011 tarihleri arasında alan çalışması yapılmıştır. Elde edilen fizikokimyasal veriler biyolojik veriler ile karşılaştırılarak aralarındaki etkileşim ortaya konulmuştur. Tohma Çayı üzerinde belirlenen 11 örnekleme noktasından her ay su ve epilitik alg örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerin fiziksel ve kimyasal değişkenleri ölçülmüştür. toplanan epilitik alglerin teşhisleri ve sayımları yapılmıştır. Tohma Çayı'nda Bacillariophyta divizyosuna ait 74 taksa, Chlorophyta divizyosuna ait 8 taksa, Charophyta divizyosuna ait 2 taksa, Cyanobacteria divizyosuna ait 5 taksa, Dinophyta divizyosuna ait 1 taksa, toplamda 90 taksa tesbit edilmiştir. Toplam yoğunluğu en fazla olan türler Cymbella affinis, Navicula tripunctata ve Diatoma hiemale olarak bulunmuştur. Ağustos ayında çeşitlilik en yüksek değerde saptanmıştır (Hʹ=5.943, ist.10). Örnekleme noktalarının sonuncusu olan ist.11 Ekim ayından itibaren MOSB'nin (Malatya Organize Sanayi Bölgesi) atık sularını deşarj etmesi nedeniyle yoğun kirliliğe maruz kalmış ve canlı çeşitliliği belirgin olarak azalmıştır. Buna karşın Achnanthidium sp., Nitzschia alpina ve Navicula tripunctata gibi bazı türlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri bu türlerin kirliliğe olan toleranslarının yüksek olduğunu düşündürmektedir. Tohma Çayı Kıtaiçi su kalite kriterlerine göre çalışma dönemi süresince, NO3-N azotu bakımından I. sınıf su kalitesinde, NO2-N azotu bakımından I-II ve III. sınıf su kalitesinde,. NH4-N azotu bakımından I,II ve III. sınıf su kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Epilitik alg kompozisyonuna göre Tohma Çayı'nın saprobik düzeyi oligo/betamesosaprobik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tohma stream is one of the most important stream which feeds Euphrates River transboundary water basin. A field work has been made between July 2010- June 2011 for modifying the water quality of Tohma Stream. The interactions have been demonstrated by comparing the obtained physicochemical data and biological data. Every month water and epilithic algae samples have been taken from Tohma Stream's 11 sampling modified point. It has been measured the physical and chemical variable of samples. The recognitions and countings of collective epilitic algae have been made. In Tohma Stream total 90 taxa have been obtained; 74 taxa belong to Bacillariophyta division, 8 taxa in Chlorophyta division, 2 taxa in Charophyta division, 5 taxa in Cyanobacteria division, 1 taxa in Dinophyta division. The maximum total density of the species are Cymbella affinis, Navicula tripunctata and Diatoma hiemale. The diversity has been obtained the maximum value in August (Hʹ= 5.943, ist.10). The last sample point ist.11 is exposed heavy pollution because of discharging MOSB's (Malatya Organise Industrial Area) wastewater as from October and the living diversity have decreased markedly. Conversely it was tought that the Achnanthidium sp., Nitzschia alpina ve Navicula tripunctata have high tolerance because of maintaining their existence in pollution. During the working term, according to water quality criterions in Tohma Stream continent, NO3-N is the first class quality water as its nitrogen, NO2-N is I,II and III. class water quality as its nitrogen. NH4-N is I.,II. and III. class water quality as its nitrogen have obtained. According to epilithic algae composition the saprobic level of Tohma Stream was determined as oligo/betamesosaprobic.