Amorf şeritlerde manyetoempedans etki
Magnetoimpedance effect in amorphous ribbons
- Tez No: 367613
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Farklı üretim teknikleri ile üretilen amorf ferromanyetik şeritler, teknolojinin birçok alanında kullanılmaktadır. Uygun ısıl işlemlerle bu malzemelerin manyetik özellikleri iyileştirilebilmektedir. Bu çalışmada, amorf ve farklı sıcaklıklarda bir saat ısıl işlem görmüş Fe73.5Cu1Nb3Si13.5B9 (FINEMET) şeritler kullanılmıştır. Malzemelerin kristalleşme sürecini belirlemek için X-ışınları ölçümleri alınmıştır ve bu verilerden sıcaklığa bağlı olarak tanecik büyüklüğü hesaplanmıştır. Manyetik özellikleri belirlemek için manyetizasyon eğrileri ölçülmüştür. Soft özelliklerin belirlenmesinde önemli bir parametre olan coercivity değerleri bu eğrilerden hesaplanmıştır. Manyetoempedans eğrileri 0.1-50 MHz frekans aralığında elde edilmiştir. Amorf numunelerde düşük manyetoempedans etki gözlenmiştir. Isıl işlem gören numunelerde ise manyetoempedans etkideki artış nanokristalleşme ile soft özelliklerin ortaya çıktığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ferromagnetic amorphous ribbons produced by different production techniques have been used in many areas of technology. The magnetic properties of these materials can be improved by appropriate heat treatments. In this study, amorphous and nanocrystalline Fe73.5Cu1Nb3Si13.5B9 (FINEMET) ribbons were investigated. X-rays were measured to determine the crystallization process of materials and the particle size was calculated based on this data depending on the temperature. Magnetization curves were measured to determine the magnetic properties. Coercivty values which are important parameters in determining the soft features were calculated from the magnetisation curves. Magnetoimpedance curves were obtained in the frequency range of 0.1-50 MHz. A small magnetoimpedance effect was observed in the as-received samples. The magnitude of the magnetoimpedance effect increases with annealing, indicating that they are magnetically softened by nanocrystallization.