Fonksiyonel polioksometalatların sentezi ve poliüretan kompozitlerinde uygulanması
Synthesis of the functional polyoxomethalates and its application in polyurethane composites
  1. Tez No: 367614
  2. Yazar: İLHAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÖYTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, hidrotermal sentez yöntemi ile, polimerik kompozit sentezlerinde kullanılabilecek, Keggin yapısında polioksometalatların, sentezi ve dielktrik özelliklerinin iyileştirilmesidir. Bu tezde, üç farklı kompozisyonda, keggin yapısında polioksometalatlar amonyumheptamolibdat ve farklı metal iyon tuzlarından hidrotermal solvent sentez metodu ile sentezlendi. Daha sonra Poliüretan-POM nanokompozitler karıştırma ve in-situ polimerizasyon teknikleri ile hazırlandı. Hazırlanan poliüretan nanokompozitler yapı, morfoloji ve termal özellikleri yönünden karakterize edildi. Sağlanan örneklerin mikroyapı ve morfolojileri x-ray difraksiyon (XRD), enerji dispersif x-ray spektrofotometreli taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çalışıldı. Elde edilen polimerlerin ve polimerik kompozitlerin termal özellikleri, TGA, DTA ve DSC analizleri ile sağlanmıştır. Boyut ve bileşim analizleri SEM ve EDX teknikleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this thesis, is to prepared Keggin type polyoxometalates (POM), were used to synthesis of polymeric composite with hydrothermal synthesis was used to prepare POM, which investigate of dielectric properties. In this thesis, Keggin type polyoxometalates having three different composition were synthesized with amoniumheptamolybdate and different metal ion salts by hydrothermal method. The polyurethane-POM nanocomposites were prepared by in-situ polymerization and blending. The prepared polyurethane-POM nanocomposites were characterized for their structure, morphology, and thermal behavior. The microstructures and morphology of the as-obtained samples were studied by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM) equipped with an energy-dispersive X-ray spectrometer (EDS). Thermal properties of the obtained polymers and polymeric composites were determined with TGA, DTA and DSC analysis. Size and composition analysis were determined also used by SEM and EDX techniques.