Kullanıcı beklentilerinin butik otel tasarımına etkisi
The impact of users expectations in boutique hotel design
- Tez No: 367730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışmanın ana hedefi butik otel konaklamasında kullanıcıların beklentilerini saptamak, böylelikle kullanıcı beklentileri ışığında tasarıma yön vereceği düşünülen tasarım girdilerini elde etmektir. Bu amaçla çalışmanın kuramsal kısmında kullanıcı beklentisi kavramı tartışılmış, kullanıcı beklentilerinin tasarıma aktarılması sürecini ifade eden bir model önerisi geliştirilmiş ve kullanıcı beklentilerinin belirlenmesi için beş farklı turistik yörede toplam 300 kişilik örneklem grubuyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketlerde kullanılan sorgulama formu deneklerin demografik yapılarını, konaklamaya ilişkin tercihlerini, önceki konaklama deneyimlerini ve butik otel konaklamasına ilişkin beklentilerini tespit etmeye yönelik sorulardan oluşmuştur. Ulaşılan bulgularla kişisel özelliklerin beklentileri şekillendirdiği ve kullanıcıların konaklama kararını etkilediği, ayrıca beklentilerin butik otel konaklaması ile diğer konaklama şekilleri arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yüksek sosyo ekonomik ve sosyo kültürel gruba dahil olan kullanıcıların tasarım konsepti, hizmet kalitesi, sıcak ortam, geleneksel yaşamı deneyimleme, yöresel otantik tatil olanağı, lokasyon, tarihi geçmişi olan bir yapıda konaklamak gibi beklentilerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın alana katkı sağlayacağı düşünülen diğer bulguları mevcut butik otellerin karakteristiğiyle ilgilidir ve ülkemizde butik hizmet veren otellerin çoğunluğunun yılın 12 ayı hizmet verdiği, daha çok deniz ve güneş tatili için tercih edildiği, çoğunlukla 2-20 aralığında odaya sahip olduğu, daha çok konut işlevinden dönüştürülmüş yöresel karakterde yapılarda hizmet verdiği, ağırlıkla Ege ve Akdeniz bölgesinde yayılım gösterdiği ortaya çıkmıştır. Elde edilen diğer bir bulgu ise yöre kültürü, lokasyon ve turizm çeşitliliğine göre butik otel tasarımlarının farklılık gösterdiğidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to determine users' expectations and to identify design inputs which guide design stages in boutique hotel accommodation. For this purpose in theoretical part of the study,“users' expectations”term is discussed and a model is offered in relation to the design process and user's expectations. Following the theoretical part a case study is undertaken which involved a survey with 300 people in five different touristic cities to determine the users' expectations. The questions in the survey form are composed of questions about demographical characteristics of users, choices about accommodation, experiences of previous accommodations and expectations of boutique hotel accommodation. The study revealed that; personal characteristics affect users' expectations and decisions concerning boutique hotel accommodation, and that expectations for boutique hotel accommodation differ from expectations for general accommodation. The study ascertained that users who belong to high socio-economic and socio-cultural groups have high expectations such as design concept, service quality, warm atmosphere, experience of traditional life, local authentic holiday opportunity, location and accommodation in a building which has historical background. Other findings of study which may contribute the field are related with boutique hotels characteristics. In Turkey most of the boutique hotels serve for 12 months a year, mostly preferred for sea and sun holidays, number of rooms in boutique hotels change between 2 and 20, mostly serve in traditional buildings which are converted from residential functions and largely located in Aegean and Mediterranean regions. In conclusion, the study revealed that boutique hotels' designs show differences according to local culture, location and tourism variety.