Doğrudan ekim makinalarında çizi açıcı ayak tipleri için anlık bası yüklerinin belirlenmesi
Determining the instant downforce for furrow opener types on direct seeding machine
- Tez No: 367737
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BARUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, bir doğrudan ekim makinasına monte edilmiş dört farklı tip (çapa, çizel, çift disk ve ters T) çizi açıcı ayak başına düşen anlık bası yükünün tarla ve toprak kanalı koşulunda belirlenmesi ve bu ayaklara ait bitki çıkış değerlerinin, tarla koşullarında farklı anız ve toprak neminde belirlenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'ne ait üretim alanında 2 yıl süreyle (2012-2013) yürütülmüştür. Çalışmada, ülkemizde ve özellikle Çukurova Bölgesinde yaygın olarak kullanılmakta olan, dört sıralı pnömatik hassas doğrudan ekim makinası kullanılmıştır. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak 5.25 dekarlık sulanabilir arazi üzerinde kurulmuştur. Deneme alanında; dik anız, yatık anız ve üç farklı yoğunlukta (%25, %50, %75) toprak üzerine serilmiş buğday anızı olmak üzere toplam beş farklı anız koşulunda toprak oluşturulmuştur. Oluşturulan bu toprak koşulları üzerinde, iki farklı toprak nemi içeriğinde (%19, %25) ekim işlemi yapılmıştır. Çalışma sonucunda ters T tipi çizi açıcı ayak, ortalama bitki çıkış zamanı, çıkış oranı indeksi ve bitki çıkış yüzdesine ait değerlerde en iyi sonuçları vermiştir. Ortalama bası yükü değerlerinde tarla ve toprak kanalı koşullarında diğer çizi açıcı ayak tiplerine göre ters T tipi çizi açıcı ayak en iyi sonuçları vermiştir. Çizi açıcı ayak tiplerine göre en yüksek ortalama bası yükü değeri (5319.4 N ve 5196.2 N) her iki yılda da çizel tipi (ÇZ) çizi açıcı ayakta, en düşük değer (4960.2 N ve 4820.5 N) ise ters T tipi (TT) çizi açıcı ayakta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the instant downforce on field and soil bin conditions and crop emergence values on field condition of four different types (hoe, chisel, double disc and inverted T) of furrow openers which were mounted on a direct seeding machine on different stubble and soil moisture conditions. The study was conducted in Çukurova University Agriculture Faculty Research Farm for two years (2012-2013). A four rowed pneumatic direct seeding machine which is commonly used in Çukurova Region was used in the study. The study was set up in randomized blocks in separated parcels with three replicates on 5.25 da irrigable area. Standing residue, flat residue, %25 residue cover, %50 residue cover and %75 residue cover were used and two soil moisture contents were chosen. The results show that the inverted T type furrow opener gives the best results in mean emergence date, emergence rate index and the percentage of emergence. The highest mean downforces (5319.4 N and 5196.2 N) of two years were determined on hoe type furrow opener. The lowest mean downforces (4960.2 N and 4820.5 N) of two years were determined on inverted T type furrow opener.