A comparison of approaches to involute spur gear design
Evolvent düz dişli tasarım yaklaşımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 367738
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, bir düz dişli tasarımı ile uğraşan uzman tasarımcılar ve acemi öğrenciler dahil tüm tasarımcılar için uygun evolvent düz dişli tasarım yaklaşımlarını seçme ve kullanma ihtiyacını karşılar. Tasarım sonuçlarının karşılaştırılması için farklı zorluk seviyelerinde en yaygın kullanılan makine elemanları ders kitapları, ulusal ve uluslararası standartları içeren beş farklı tasarım yaklaşımı seçildi. Her yaklaşımın sonuçları bir sonlu elemanları methodu, ANSYS kullanılarak analiz edildi. Ve her bir yaklaşımdan elde edilen kayıp ya da kazanç belirlendi ve sonuçlar dişli bozulma kriterleri, hız oranları ve güç aktarma aralıkları göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı olarak verildi. Uygun tasarım yaklaşımını seçmek için faydalı çıktılar, pratik eğriler ve çizelgeler sunuldu. Buna ilaveten, çalışma, basit dişli tasarım yaklaşımlarının sonuçlarının ya da beş farklı yaklaşımdan seçilen herhangi birinin ANSI/AGMA Standardına çarpmak için kullanılabilen dönüşüm faktörleri sağlar. Ayrıca dişli tasarımını optimize etmeyi amaçlayan tasarımcılar ve öğrenciler için en iyi yaklaşımı önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis meets a need of selecting and using appropriate involute spur gear design approaches for all designers including the expert designers and novice learners who are practicing a spur gear design. Five design approaches with different level of difficulty, including the most commonly used machine elements textbooks, national and international standards were selected for comparison of design results. The results of each approach were analyzed by using a finite element method, ANSYS. And the loss or gain obtained from each of the approach was determined and results were given comparatively considering the gear failures criteria, speed ratios and power transmission ranges. Useful outputs, practical curves and charts were introduced to select the appropriate design approach. In addition to this, the study provides conversion factors which may be used to multiply the results of simple gear design approaches to ANSI/AGMA standards or in any of the five selected one. It also offers the best approach for students and designers who aim to optimize the gear design.