Faz değiştiren malzemelerle güneş enerjisinin depolanması
Solar energy storage with phase change materials
- Tez No: 367780
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI, DOÇ. DR. SEDEF DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde yaşam standartlarının yükselmesi ile her alanda temiz ve ucuz enerjinin etkin ve verimli bir şekilde kullanımı son derece önem kazanmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında, pomza ve zeolit gibi doğal malzemelere enerji depolayabilen yağ asidi, parafin ve parafin esaslı sentetik faz değiştiren malzemelerin belirli sıcaklıklarda“vakum emdirme yöntemi”ile emdirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında, farklı boyutlardaki granül pomza ve zeolit üzerine vakum altında ve farklı sıcaklıklarda faz değiştiren malzemeler emdirilmiştir. Pomza ve zeolitin faz değiştiren malzemeyi tutma kapasitesi belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, güneş enerjisini ve binalardaki atık ısıyı depolayabilme özellikleri ile ilgili olarak, elde edilen mikrokapsüllerin ısı depolama kapasiteleri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem vakumlu emdirme yöntemi, erimiş halde bulunabilen yağ asidi ve parafin içeren faz değiştiren malzemelerin, pomza ve zeolit granülleri üzerine yüklenmesidir. Bu yöntemde faz değiştiren malzemeler vakum etkisiyle doğal malzemeler üzerine yüklenir ve böylece oda sıcaklığında bile eriyebilen parafin ve yağ asidinin dağılması önlenir.
Özet (Çeviri)
Today, with rising of living standarts, effective and efficient use of clean and cheap energy in all areas has become extremely important. In this thesis study, it is intended that fatty acid, paraffin and paraffin-based synthetic phase-change materials which can store energy to impregnate with“Vacuum Impregnation Method”to natural materials such as pumice and zeolite at certain temperatures. The phase change materials are impregnated on different sizes granules of pumice and zeolite, under vacuum and at different temperatures. phase change materials holding capacities of pumice and zeolite were determined. In the second stage of study, in relation to their ability to store solar energy and waste heat of buildings, the heat storage capacity of the resulting microcapsules was determined. Vacuum Impregnation Method which used in the study is that, phase change materials which contain fatty acid and paraffins in molten, loaded onto the pumice and zeolite granules. In this method phase-change material are loaded onto natural materials by the effect of vacuum, thus dissolution of paraffins and fatty acids which are meltable even at room temperature, is prevented.