Üsküdar bölgesinde görev yapan öğretmenlerin mizah tarzları ve dini başaçıkma tarzları arasındaki ilişki
The relationship between humor styles and religious coping styles of teachers in Uskudar
  1. Tez No: 367856
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul ili Üsküdar ilçesi resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenlerin mizah tarzları ile dini başaçıkma tarzları arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu incelemektir. Bu çerçevede ayrıca çeşitli sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, kıdem gibi) bu değişkenlerle bağıntısı ortaya konmuştur. Öğretmenler arasından tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen örneklem grubunun 85'i erkek (%42,3), 116'sı kadın (%57,7) olmak üzere toplam 201 öğretmenden oluşmuştur. Katılımcıların mizah tarzlarını değerlendirmek için Martin ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Yerlikaya tarafından 2007 yılında Türkçe'ye uyarlanan Mizah Tarzları Ölçeği (Humor Styles Questionnaire), dini başaçıkma tarzlarını belirlemek için ise Pargament ve arkadaşları tarafından geliştirilen Ekşi tarafından 2001 yılında Türkçe'ye uyarlanan Dini Başaçıkma Tarzları Ölçeği (Religious Coping Styles Scale) uygulanmıştır. Mizah Tarzları Ölçeği Katılımcı Mizah, Kendini Geliştirici Mizah, Saldırgan Mizah ve Kendini Yıkıcı Mizah olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Dini Başaçıkma Tarzları Ölçeği ise Olumlu Dini Başaçıkma ve Olumsuz Dini Başaçıkma olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. Bulgulara demografik değişkenler açısından baktığımızda öğretmenlerin %53,7'sinin 36 yaş ve üstü olduğu ve %51'nin mesleki kıdemlerinin ise 11 yıl ve üstü olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %12,4'ü okullarında idareci olarak görev yapmaktadır. Grubun yaş ortalaması 36,3'tür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin mizah tarzları ile dini başaçıkma tarzları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin Olumlu Dini Başaçıkma puanları ile Saldırgan Mizah puanları arasındaki ilişki negatif yönde anlamlı bulunmuştur Öğretmenlerin Olumsuz Dini Başaçıkma puanları ile Saldırgan Mizah puanları ve Kendini Yıkıcı Mizah puanları arasındaki ilişki pozitif yönde anlamlı bulunmuştur. Çalışma, bulguları ilgili literatür ışığı altında tartışmış ve önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationships between humor styles (selfenhancing humor, affiliative humor, self defeating humor and aggressive humor) and religious coping styles (positive and negative) among teachers in Üsküdar, İstanbul. In that context, whether these two main variables were differentiated or not by various socio-demographical variables such as gender, years of experience, perception of religiousness, usage their religion when coping with daily hassles. Randomly selected 201 teachers, 85 of them male (42,3 %) and 116 of them female (57,7 %), serving in Üsküdar participated the survey. In this research,“Humor Styles Questionarre”and“Religious Coping Styles Scale”were used to gain information related to the humor styles and religious coping styles of participants, respectively. Furthermore,“Personal Information Sheet”which is arranged by the researcher is also used. Results related with demographic variables indicated that 53,7% of the samples are 36 years old and above; 51,1% of the samples have 11 years and above experience. 12,4% of the samples are manager at schools. The avarage of age is 36,3. The results indicated that there is a statistical relationship between humor styles and religious copng styles of teachers. Positive religious Coping style is correlated negatively with Agressive Humor style whereas negative religious Coping style is correlated positively with aggressive humor and self-defeating humor. The study concluded with the discussion of data under the light of current literature and the suggestions.