İç mekanda bir tasarım kriteri olarak açıklık kavramının loft mekanlarda analizi ve örnekler üzerinde inceleme
The analysis of the openings concept on loft spaces as a criterion of interior space and case study
  1. Tez No: 367904
  2. Yazar: GÖKÇE NUR AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE NUR OZANÖZGÜ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mekân kavramının insanoğlunun içgüdüsel korunma gereksinimini gidermek amaçlı davranışlarından ve kararlarından ötürü ortaya çıkmasının ilk basamağı olan barınaklar, bu anlamda en ilkel yapılar olmuşlardır. Barınma gereksiniminin giderilmesi, üzeri örtülü bir boşluk içerisinde yaşama biçimine denktir ve içeride bulunma, belli süreleri kapsamaktadır. Bu sürelerin uzunluğu, mekâna giriş-çıkışla ilk kez yapı kabuğunda görülen uygulamaların içeride de başlamasına neden olmuştur. Mekân içerisinde, kullanıcı davranışları ve tercihlerine göre değişmeye başlayan hacim, mimarlığın gelişimi süresince farklı dönemlerden geçerek dönüşmüş ve gelişmiştir. Teknolojik gelişmeler yardımıyla strüktürde çözülen zorluklar sayesinde, mekânda açıklıklar rahatlıkla aşılabilmektedir. Bununla birlikte, geniş ve ferah tasarlanan mekânlar elde edilmeye başlanmıştır. Mekân bölüntülerinin gereksinime göre planlandığı başlıca mekân oluşumları süreçlerindeki alışılmış oda bölüntülerinin yerini, mekânı kullanıcının şekillendirdiği ve kimliğini bu yöntemle kazanan mekânlar almıştır. Bu mekânlarla koşut sürece denk gelen ve eski fabrika binaları ve ticari yapılarının dönüştürülmesiyle oluşturulan loft yapılar, ferah ve zengin birer mekâna sahiptir ve kullanıcıyı kendi yaşam çevrelerini ve biçimlerini tasarlamada özgür kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, mekânı ferah ve zengin kılan açıklıkların, hacimsel boyutta düzenlenmeleriyle ortaya çıkardığı mekân oluşumlarıyla bu mekân oluşumlarını örneklendiren loft kavramı incelenecektir. Anahtar Sözcükler Açıklık, İletişim, Saydamlık, Esneklik, Geçişlilik, Süreklilik, Loft Kavramı, Loft Yaşam
Özet (Çeviri)
Shelter, which is the first step of space formation by the behaviors and decisions of user to meet the instinctive safety need, is the most primitive constructions in this manner. Elimination of the need for housing is equivalent to live in a concealed space; and inside-presence comprises particular duration. The longitude of this duration caused to start the applications, which firstly seen onto the coverage with the entrance-exit of the space, also in inside. The volume, which started to change inside of the space according to the user behavior and choices, is shifted and developed by passing through different phases during the development of architecture. By means of the overcoming the challenges of the structure by the help of technological development, the span of structure elements changes the scale. In addition to this, roomy and widely designed spaces are started to obtain. The spaces shaped by users and gains identity by this way took the place of the routine division of rooms inside the major constitution process which the division of space is planned according to need. Loft buildings coinciding the parallel process with these spaces and created by transformation of old factory buildings and commercial constructions have a rich and roomy space and free the user to design and form his/her living environment. In the scope of the study, the formation of the spaces arising by the volumetric arrangements, which make the space rich and roomy, will be analyzed through the conception of loft which illustrates such formation of spaces. Key Words Opening, Communication, Transparency, Flexibility, Transitivity, Continuity, Loft Concept, Loft Living