Smart grid technology investment opportunities within the scope of venture capital firms
Risk sermayesi şirketlerinin perspektifinde akıllı şebeke teknolojilerine yatırım olanakları
  1. Tez No: 367947
  2. Yazar: EFTAL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda elektrik tüketiminin minimize etme çalışmaları özellikle ulaşım, endüstri ve toplu konut alanlarında daha da ön plana çıkmıştır. Bu çalışmalar zamanla tüm dünyada'ki elektrik şebekelerinin gelişmesine aynı zamanda yeniden şekillenmesine neden olacaktır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, elektrik üretimini ve tüketimini dengelemek için yeni elektrik şebeke sistemlerini inşa etmeyi ve varolan şebekelerin iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın giriş kısmında akıllı şebeke sistemleri hakkında kısa ve öz bilgi verilip, devamında akıllı şebeke teknoloji marketi analiz edilerek şu ana kadar yapılan başarılı akıllı şebeke uygulamarına yer verilmiştir. Buna ek olarak çalışma girişim sermayesi şirketlerinin akıllı şebeke sistemlerindeki yatırım olanaklarının incelenmesiyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the emergence of minimum energy consumption- especially in transportation, industry and buildings- has started to reshape the electricity network infrastructure around the world. Both developed and developing countries strive to build or upgrade their electricity network in order to balance the energy demand and supply. As an introduction this study provides brief information on Smart Grids, and then it reviews the Smart Grid technology market with providing information on successful applications of Smart Grids and highlights Smart Grid technology investment opportunities within the scope of Venture Capital firms.