Türkiye'de 2003 – 2013 yılları arasında uygulanan eğitim ortamlarına ilişkin politikaların analizi
The analysis of policies regarding educational environments between 2003 – 2013 in Turkey
  1. Tez No: 367957
  2. Yazar: MÜNEVVER NURDAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyanın birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkesinde, eğitim alanındaki uluslararası rekabete cevap verebilmek veya sistemin bazı temel sorunlarını çözebilmek amacıyla büyük ölçekli eğitim reformlarının gerçekleştirilmesi olağan bir durum haline gelmiştir. Dolayısıyla, eğitim sisteminin birçok farklı alanda ciddi reformlara ve iyileştirmelere ihtiyaç duyduğu açıktır. Çalışmamda, üç bölümden oluşacak, birinci bölümde eğitim ortamları ve özellikleri açıklanacaktır. İkinci bölümde, Türkiye'de 1980-2003 yılları arasındaki hükumetlerin eğitim ve eğitim ortamlarına ilişkin politikalarının analizleri yapılmaya çalışılacaktır. Sonrasında, 2003-2013 yılları arasına tekabül eden AK Parti Hükumetleri döneminde, uygulanan eğitim ve ortamlarına ilişkin eğitimi politikalarının analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In many developped and developping countries, in order to respond to international competition in the field of education or the system in order to solve some basic problems the realization of large-scale educational reform has become a common situation. There will be three section in my research. In the first part, I will explain education environments, and its specifications. In the second part, it will be analyzed of the the governments' policies about education and education environments between 1980-2003 years. Lastly on the third part, during the period of AK Party Government 2003-2013, education and education environments policies will be analyzed.