Hz. Peygamber Devrinde hanım sahabilerin meslekleri
Lady sahaba professions in the Period of Hz.Muhammed
  1. Tez No: 367958
  2. Yazar: ÜLKÜ AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hz. Peygamber devri hanım sahâbîlerin meslekî hayatlarını ve sosyal hayatta ne kadar etkin bir mevkilerinin olduğunu incelediğimiz bu çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmamızın amacı ve yöntemi üzerinde durduk. Bu bölümde faydalandığımız temel kaynaklar hakkında bilgi aktardık. Birinci bölümde, hanım sahâbîlerin eğitim ve öğretim hayatını, bu alanda ne kadar etkili bir pozisyonda olduklarını inceledik. Hanım sahâbîlerin sağlık alanında üstlendikleri vazifelerini çalıştığımız ikinci bölümde bu sağlık hizmetlerinden hemşirelik, hasta bakıcılığı, ebelik ve sütannelik gibi başlıklar altında konumuzu anlattık. Üçüncü bölümde kadınların ticarî hayattaki konumlarından bahsettik. Tezimizin son bölümü olan dördüncü bölümde de, giyim kuşamla ilgili mesleklerden eğircilik, dokumacılık, dericilik ve boyacılık gibi meta üreten mesleklere yer verdik.
Özet (Çeviri)
In this tehsis, lady sahaba professions are examined in the period of Hz. Muhammed (S.A.S.) Also, our study is formed one introduction and four parts. At the introduction part, our aim of the study, the method and the used resources are informed. At thefirst part, education of the lady sahabas and the teaching methods are emphasized. At the second part, the health services like nursing, patient care, midwifery, milk motherhood are taken part by the lady sahabas. At the third part, professions like weaving, leatherwork, dyeing which generating value are mentioned. At the fourth part, the positions of lady sahabas are noticed.