Ebeveynlerin erkek ve kadın anaokulu öğretmenlerine karşı tutumlarının iletişim ve işbirliği yönünden incelenmesi
Investigation of attitudes of parents towards male and female preschool teachers in terms of communication and cooperation
  1. Tez No: 367990
  2. Yazar: MEHMET NACİ SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY BULUT PEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, ebeveynlerin, erkek ve kadın anaokulu öğretmenlerine karşı tutumları iletişim ve işbirliği yönünden incelenmiştir. Araştırma çalışma grubunu İstanbul Küçükçekmece İlçesinde çocukları anaokuluna giden 136 ebeveyn oluşturmuştur. Betimsel tarama modeline göre yapılan çalışmada ebeveynlerin erkek ve kadın anaokulu öğretmenlerine karşı tutumlarını incelemek amacıyla Atabey (2008) tarafından geliştirilen Aile Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği ve sosyo-demografik bilgileri elde etmek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada ebeveynlerin çeşitli demografik bilgileri frekans ve yüzde değerleri ile verilmiştir. AÖİİÖ'den elde edilen puanların çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmış ve erkek ve kadın anaokulu öğretmenlerinin puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çalışma grubunu oluşturan ebeveynlerin AÖİİÖ'de erkek ve kadın öğretmenlere karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (t=1,47; p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, attitudes of parents towards male and female preschool teachers in terms of communication and cooperation was investigated. The population of the research is parents who send their children to preschools in Küçükçekmece, İstanbul. The sample consist of 136 parents. The design of the research is descriptive survey study. In order to collect data, Family Teacher Communication and Cooperation Scale (Atabey, 2008) and personal information form were used. In research, to analyze the data, Independent Sample T-Test was applied and arithmetic mean for both male and female teachers were compared. According to the findings of the research, there was no differences found between male and female teachers arithmetic means (t=1,47; p>.05).