Ottoman modernization and occidentalism in Ahmet Mithat Efendi's novels
Osmanlı modernleşmesi ve Ahmet Mithat Efendi'nin romanlarında oksidetalism
- Tez No: 367991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA ELÇİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu için bir kaç sebebden dolayı hayati öneme sahip bir dönemdir. Osmanlı İmpratatorluğu Batı devletlerinin ekonomik, askeri, siyasi ve entellektüel meydan okumaları karşısında modernleşme hareketini başlatmıştır. Devleti yönetenler bu meydan okumlar ile yüzleşmek ve İmparatorluğ'u hayatta tutmak için askeri sistemi modernize etmeye başladılar. Bu koşullar altında, bu askeri reformlar Osmanlı toplumunun sosyal, kültürel ve entellektül alanlarında değişim ve dönüşüme yol açtı. 19. yüzyılda Batı yaptıklarını meşrulaştırmak için kendi bilgi tabanın önemli bir birleşeni olan Oryantalizme dayanarak Batı dışı toplumları istila etmeye başladı. Bu istilacı girişimler Osmanlı devletini Asya'da, Afrika'da ve kısmi olarak Avrupa'daki topraklarında dolayı yakından ilgilendiriyordu. Bu yüzden, hem Osmanlı'nin yönetici sınıfı hem de entellektüel sınıfı bu krize çözümler üretmeye çalıştılar. Edebiyat 19. yüzyıl entellektüel dünyasının önemli bir birleşeni olarak İmparatorluğ'un hayatta kalması ve sorunlara çareler çözümler bulunması açısından hayati bir rol oynamıştır. Ahmet Mithat Efendi bu entellektüel dünyanın bir üyesi olarak bu süreçlerle yakın bir şekilde meşgul olmuştur. Bir yanda Ahmet Mithat Efendi İmparatorluğ'un bilimsel, teknolojik ve finansal olarak Batı ile yüzleşmesi bu açından modernleşmesi gerektiğini savunmuş, diğer bir taraftan ise, Osmanlı toplumunun dini, ailevi ve ahlaki değerlerinin canlı tutulmasını savunmuştur. Bu durumda onun romanlarında Oksidentalist bir söylemi ortaya çıkarmıştır. Ahmet Mithat Efendi'nin romanlarındaki bu Oksidentalist söylemi Osmanlı modernleşme sürecini analiz ederek göstermeye çalışacağım.
Özet (Çeviri)
The 19th century was crucial for the Ottoman Empire because of several reasons: European countries emerged as economic, military, political, and intellectual challenger, which forced the Ottoman Empire to initiate a modernization process. The Empire in order to face these challenges began to modernize its military that was related with knowledge-power dynamic the aim of which was the survival of the Empire. Under these conditions, these military reforms sparked changes in the social, cultural, and intellectual fields in Ottoman society. As the West began to invade non-Western communities, Orientalism was a significant component of its body of knowledge and helped to legitimize its initiatives. These invasive initiatives concerned closely the Ottoman Empire through the territories in Asia, Africa, and parts of Europe. Therefore, both the Ottoman officials and intellectuals tried to find solutions to this crisis. Literature was one of the fields in the 19th century ottoman intellectual atmosphere that played a vital role in finding ways to make sense of the crisis in the Empire. Ahmet Mithat Efendi was one of the intellectuals engaged with these debates. On the one hand, Ahmet Mithat argued for modernization in the scientific, technological and financial aspects of the Empire. On the other hand, he wanted to keep alive the religious, family, and philosophical values of the Ottoman community. In his novels, one can thus follow the tensions between orientalist patterns of thought and Occidentalist approaches to the power/knowledge relations between the West and the Ottomans. In this thesis, I attempt to trace these two discourses in Ahmet Mithat's novels to think about the Ottoman modernization process from an intellectual history perspective.