Analysis of the rating discrepancies assigned by credit rating agencies
Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notların uyuşmazlıklarının analizi
  1. Tez No: 367992
  2. Yazar: HAMİ SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özellikle son yaşanan Global Finansal Kriz ile birlikte Kredi Derecelendirme Kuruluşları (KDK) tarafından verilen notlar daha fazla tartışılır hale gelmiştir. KDK'ların kriz öncesi verdikleri tartışmalı kararlar, notların tutarsızlığı, şeffaf olmayan metodolojileri, çıkar çatışmaları, ahlâki problemler ve işlemeyen erken uyarı mekanizmaları kendilerine yöneltilen eleştirilerin başını çekmektedir. Özellikle“Büyük Üçlü”olarak bilinen ve pazarın büyük bir bölümünü domine eden S&P, Fitch ve Moody's bu eleştirilerin odağında yer alan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar özellikle bazı büyük krizler öncesi aldıkları kararlar ve sebep oldukları büyük iflaslar nedeniyle ciddi suçlamalara maruz kalmışlardır. Fakat her ne kadar birçok ekonomik problemin sorumlusu olarak gösterilseler de piyasada KDK'lara yönelik bir yaptırım mekanizmasının bulunmayışı derecelendirme faaliyetlerinin güvenilirliğini zedelemektedir. Bu çalışmada başta Eşleştirilmiş t-test olmak üzere, çeşitli istatistiksel testlerden yararlanılarak S&P, Fitch ve Moody's şirketlerinin ülkekere verdikleri kredi notlarında birbirleriyle ne kadar tutarlı oldukları incelenmiştir. Kriz, bölge, ekonomik gelişmişlik ve ülke bazlı yapılan karşılaştırmalarda, Büyük Üçlü'nün birçok dönemde birbirleriyle çelişkili notlar verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında çalışmanın bir sonraki bölümünde ülkelerin Kredi Temerrüt Takası (KTT)'ındaki değişiklikler ile yine ülkelerin kredi notları karşılaştırılmış ve KTT'nin rating değişikliklerini önceden tahmin edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The ratings given by the Credit Rating Agencies (CRAs) have become highly questionable especially after the last Global Financial Crisis. These agencies, for some of their decisions before major crisis and the bankruptcies caused by them, have subjected to serious accusations.The disputable decisions given before the crisis, incoherency of the ratings, nontransparent methodologies, conflict of interests, ethical problems and nonfunctioning early warning mechanisms have been the basis for criticsms against these agencies. Especially S&P, Ficth and Moody's which dominate the market to a large extent, also known as“The Big Three”, have come in for a lot of sticks. Although CRAs have been shown as the major agents responsible for many economic problems as a result of the fact that there is a lack of enforcement mechanisms against CRAs the reliability of these agencies is damaged. In this study, by imposing various statistical tests including paired t-tests the consistency of the ratings given by S&P, Fitch and Moody's to the countries is evaluated. Within crisis, region, country and economic development based comparisons we see that the Big Three have given contradictory results with each other. Besides, in the next section of the study, the changes in countries' Credit Default Swap (CDS)'s and the credit ratings of countries have been compared and it has been observed that CDSs can predict the rating changes beforehand.