The representation of the contemporary British middle class in Ian McEwan's novels Saturday and Solar
Ian McEwan'ın Cumartesi ve Güneş Romanlarında çağdaş İngiliz orta sınıfının temsili
  1. Tez No: 367995
  2. Yazar: ERCÜMENT YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AGNES E. BRANDABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez Ian McEwan'ın Cumartesi ve Güneş romanları ışığında çağdaş İngiliz orta sınıf kültürünün bir analizini sunar. En temelde modern nesnellik ve postmodern öznellik arasındaki savaş üzerine odaklanır. Bu savaş, orta sınıf kimliğinin iki temel bileşeni olan ilerleme fikri ve bilimsel akılcılık üzerinden tecelli eder. Bu çalışmada ilk olarak bilim, teknoloji ve ekonomi alanlarında ilerleme olduğuna dair modern inanç analiz edilir. Öznelci görüş, ilerleme fikrinin modası geçmiş bir fikir olduğunu iddia ederek modern nesnelciliğe meydan okumaktadır. İkinci olarak ise izafiyetçi görüşün akılcı düşünceye olan saldırısı analiz edilir. Bu romanlarda akılcılık çoğulculuğa karşı kendisini farklı biçimlerde savunur. Bu yüzden bu çalışma edebiyatın tasvir gücünü kullanarak bakışını iki karşıt söylem arasındaki savaşa yöneltmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of the contemporary British middle class culture in light of Ian McEwan's novels Saturday and Solar. It mainly focuses on the battle between modern objectivism and post-modern subjectivism. It manifests itself in two basic components of middle class identity: the idea of progress and scientific rationalism. The modern belief in advancement in the fields of science, technology, and economics takes the primary position in this study. The subjectivist view challenges modern objectivism by claiming that the idea of progress is an old-fashioned idea. The relativist attack on the modern belief in the power of rational thought takes the secondary position. Rationalism defends itself against pluralism in different ways in the novels. Therefore, this study basically analyzes the battle between two opposing discourses through the illustrative power of literature.