Industrialization of religion in halal food consumption
Helal gıda tüketiminde dinin sanayileşmesi
- Tez No: 368005
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES ALLEN SCARBORO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez Türkiye'deki dini bir kavram olmasının yanı sıra ticari bir terime de dönüşen helal algısını incelemektedir. Tez genel olarak; helal gıda için tüketicilerden bir talep olup olmadığı veya Türkiye'de helal sanayisinin arttığı yönündeki mevcut iddiaların sadece yanlış yönlendirmelerden ibaret olup olmadığı sorularına odaklanmaktadır. Tezde yapılan araştırma tüketici talebi ve pazar arzı arasında bir ilişki bulmayı amaçlar. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, dinin bir bilgi sistemi olarak toplumlara aktarılırken nasıl da kötüye kullanılabileceğini ele alan“genel giriş”niteliğindedir. Okuyuculara tez hakkında bir ön bilgilendirme yapmayı amaçlar. İkinci bölüm, farklı kültürlerdeki farklı türden dini tabulardan bahsetmekle birlikte belirli sosyolog ve antropologların teori ve savlarından faydalanarak konunun“literatür geçmiş”ini belirtir. Üçüncü bölüm, konu hakkında deneysel bir veri elde edilmesi için yapılan araştırmanın“metodoloji”sini açıklamaktadır. Dördüncü ve son bölüm ise özellikle tüketiciler arasındaki mevcut helal algısını belirten ve farklı adımlar atmaları için tedarikçilere tavsiyelerde bulunan“kapanış”bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines changing halal perception in Turkey, having a commercial meaning as well as being a religious concept. It mainly focuses the questions of whether these changes represent demand from consumers or is rather a misdirection of the present claims about the increase of halal industry in Turkey. The thesis aims to find an association between consumer demands and market supply. The thesis consists of four parts: a“general introduction”introduces the topic how religion as a knowledge system can be manipulated while presenting to communities. It helps readers to have preliminary information about the thesis. The second part surveys the scholarly literature on the topic, benefiting from theories and arguments of certain sociologists or anthropologists as well as mentioning different kinds of food taboos in different cultures. The third part clarifies the methodology of the research done to produce the empirical data on the subject. The last section offers conclusion that explain the current situation of halal perception, especially among consumers and advices different steps for suppliers.