Ombudsman auditing and the case of Turkey: Legal framework and application examples
Ombudsman denetimi ve Türkiye örneği: Yasal çerçeve ve uygulama örnekleri
  1. Tez No: 368004
  2. Yazar: ABDULLAH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamu yönetiminin büyümesi ve artan hizmet talepleri nedeni ile daha geniş bir alana hitap etmesi belirtilen denetim yöntemlerinin yetersiz kalmalarına yol açmıştır. Kamu yönetiminin degerlendirilmesi için modern denetim faaliyetinin bulgularına ihtiyaç duymaktayız. İdarenin işleyişinin denetlenmesinde idari, siyasi ve yar¬gısal denetim yollarının eksikliği, İdare ile kişiler arasında tarafsız bir şekilde hareket ederek anlaşmazlıkları çözecek yeni bir denetim yolunu gündeme getirilmiş, bu doğrultuda Anayasal düzenleme ile kamu yönetiminde yeni bir denetim yolu olarak Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulması öngörülmüştür. Bağımsız bir kamu görevlisi olarak kamu denetçisi, yapılan haksızlıkları ortaya koymak, takdir yetkisinin kötüye kul¬lanılmasını engellemek, mevzuata saygılı olmayı ve uygun hareket etmeyi sağlamak, hakkaniyet önlemlerini tavsiye etmek ve kamu hizmetlerinin daha iyi görülmesi için gerekli reformların yapılması önerilerinde bulunmak amaçlarını güden bir kişidir. Neden ombudsmana ihtiyacımız vardır? Çünkü kuruma başvuru prosedürü basit, hızlı ve masrafsızdır. Kurum yürütme organı karşısında bağımsızdır. Yaptırım yetkisi bulunmamakla birlikte kamuoyunu bilgilendirme yolu ile idare üzerinde baskı unsuru oluşturur. Günümüzde dünya genelinde tercih edilen bir denetim mekanizması haline gelmiştir. İdare ile vatandaş arasında bir tür arabulucu olan ombudsman, bağımsız kamu görevlisi olarak, şikayetçi olanların şikayetlerini dinlemekte, inceleme, araştırma ve soruşturma yapmakta ve bunun sonucunu da idare ve ilgililere ve kamuoyuna duyurmaktadr.
Özet (Çeviri)
The growing of public administration and the rise in the need for services caused the mentioned auditing tools to fall behind the demand. In order to evaluate the public administration we need the findings of the modern audit activities. Lack of administrative, political and judicial control pathways on auditing the functioning of the administration brought a new audit way on the administration system to resolve disputes between citizens and administration. In this direction with the constitutional arrangements envisaged the establishment of a new supervision method in public administration, ombudsman institution. As an independent public official, ombudsman is a person to clear injustices, to prevent improper use of law, be respectful of law and to comply with the legislation, to ensure fairness and to recommend measures deemed necessary for better public services. Why do we need ombudsman institution. Because application procedure is simple, quick and free of charge. It is independent from executive organ. Even it has no sanction to impose, by informing public it has influence aspect on public administration. Today, it has been a preferable check mechanism all over the world. An ombudsman is a friendly arbitrator between the administration and the individual citizens, as an independent official charged with representing the interests of the public by investigating and addressing complaints reported by individual citizens and informed the public and the corresponding authorities about the results of the complaints.