Çağdaş tasarımın gelişim sürecinde Art Nouveau sanat akımının tekstil ve modaya yansıması
The reflections of the art movement Art-Nouveau on textile and fashion in the development process of contemporary design
  1. Tez No: 368019
  2. Yazar: SELİN DEMİRKOL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ŞÖHRET AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Art-Nouveau XIX. yüzyıl ortalarından itibaren mimari ve süsleme sanatlarında önemli bir akımdır, en önemli eserleri mimari ve iç mimari alanlarındadır. Art-Nouveau ortaya çıktığı ilk dönemlerde bir tepkiyle karşılaşmış, bu nedenle gelişimi ağır gerçekleşmiş ancak yeni ve sürekli olabilecek bir hareketi zaman içinde yaratmayı başarabilmiştir. Çok yumuşak ve kıvrımlı çizgi hatlarıyla betimlenebilecek bu çalışmalarda süsleme ön plandadır ve günün teknolojisinin sunduğu olanaklardan da yararlanılmıştır. Eserlerdeki çok renklilik etkileyicilikte büyük paya sahiptir. Özünde yeni bir biçimsel nitelik olmasına rağmen Art Nouveau, bir geçiş dönemi akımıdır. 1900'lü yılların başlarında çeşitli çevrelerde benzer görünümler arzeder ancak çağın ekonomisiyle örtüşmeyen üretim anlayışı nedeniyle, etkisi günümüzde de hissedilmesine rağmen kısa süreli bir akım olarak kalmıştır. Günümüz moda tasarım anlayışında, tarihsel süreçte kadın giyimini yeniden değerlendirme ağırlıklı bir eğilim oluşturmaya başlamıştır. Özellikle son on yıllık döneme bakıldığında, adeta tüm moda endüstrisinin, geleceğin materyalleriyle geçmişe yolculukları içeren bir seyir izlediği görülür. Çağdaş Art Nouveau giysi tasarımlarında devingen ve eğri çizgilerin oluşturduğu yoğun işlemelerin yanında, geometrik ve yalın biçimlerle anlatım, düş ürünü ile gerçeği yansıtan görünümlerle, kendi içerisindeki tezatlıklarla barışık doğal bir uslûp benimsenmiştir. Art Nouveau sanatçıları bitki ve hayvan biliminde epey bilgi sahibiydiler dolayısıyla doğadan ilham almaları çok“doğal”dır. Eğrisel görüntüleri nedeniyle çiçekler, gövdeler, yapraklar seçilmiş; zambak, süsen çiçeği, orkideler gözde figürler olmuştur. Akıcı kıvrımlarıyla duyumsal, feminen, organik ve minimalden daha insancıl olan Art Nouveau giysi tasarımları; günümüzde özellikle uçuşan uzun, dağınık saçlar, büklüm büklüm ve sarmal dalgalar biçiminde alışılmamış formlardan oluşmuş bir stildir.
Özet (Çeviri)
Since the mid nineteenth century, Art-Nouveau has been a significant movement of the art of architecture and decoration, and its most important pieces are seen in the field of architecture and interior architecture. When Art-Nouveau first appeared, there were reactions against it and therefore, it has developed slowly. Yet, it has managed to create a new movement which has a potential for the future. In these pieces that can be depicted with their smooth and curled lines, decoration is in the foreground and they have made use of the advantages of the current technological developments. The colorfulness in the pieces has an important role on effectiveness.Although Art-Nouveau is genuinely a new stylistic feature, it is a movement of transitional period. At the beginning of the 19th century, among different circles, it offered similar aspects. Yet, because of its idea of production that was against the one of that age, it survived just for a short period. It still has its effects contemporarily.According to the understanding of contemporary fashion design, a new consideration of women clothing in the historical course has started to become a trend. Especially, for the last ten years, the entire fashion industry has been following a progress including journey to the past with the materials of the future. In the contemporary clothing designs of Art-Nouveau, in addition to the intense handiworks including dynamic and awry lines, a geometrical and plain expression, imaginary and a view reflecting the reality, a natural manner that is friendly to its own contradictions have been adopted. Art-Nouveau artists had vast knowledge on plants and animals and therefore, it is reasonable that they were inspired by nature. Because of their curvilinear appearance, flowers, trunks and leaves were chosen; lily, fleurdelis and orchids became the most- preferred figures. With their fluent curves, Art-Nouveau clothing designs as sensuous, feminene, organical and more humanitarian than the minimal, is a style consisting of the forms that are not familiar, of especially long flyaway hair, in curls and waves.