Örneklendirmelerle sanduka örtüsü konservasyonu
Texti̇le conservation
- Tez No: 368020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin konusu, ana başlıklar altında Hatice Valide Turhan Sultan Türbesinde yapılan sanduka örtülerinin (puşideler) restorasyon ve konservasyonu, alt başlıklarda ise tekstil konservasyonunun dünya çapında kabul edilen standartları, genel bilgiler ve öneriler bulunmaktadır. Konservasyon öncesi çalışmalar, puşidelerin genel durumları,lif yapıları, bozulmalara neden olan faktörler, yapılan konservasyon ve restorasyon çalışmalarının aşamaları ve sonrasındaki planlamalar, alt başlıklarda yapılan araştırmalarla ve önerilerle desteklenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this thesis covers the restoration and conservation of“puşides”that has been made at Hatice Valide Turhan Sultan Shrine, and the sub topics cover the standards and suggestion for textile conservation techniques that receive global acceptance. The work conducted before the conservation, general situation of the“puşides”, their fiber structures, the factors leading to deterioration, the phases of restoration and the planning phases have been examined within the sub topics of this study covering the suggestions.