Sağlık kurumlarının kurumsallaşmasının kurum performansı üzerindeki etkisi
The institutionalization of health care institutions and its impact on institutional performance
- Tez No: 368018
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı kurumsallaşmanın kurum performansına etkilerini incelemektedir. Kurumsallaşma ile firma performansı arasındaki ilişki çeşitli araştırmalara konu olmakla birlikte akademik yazından farklı bulgular elde edilmiştir. Çalışma evrenini İstanbul 'da ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri veren hastanelerde çalışan doktorlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada; kurumsallaşmanın alt boyutlarıyla birlikte firma performansına etkileri incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Daha sonra tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, sağlık kurumlarında kurumsallaşma ile kurum performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları literatürdeki araştırma bulgularını kısmen desteklemektedir. Araştırma bulguları yorumlanarak yönetsel uygulamalara ilişkin etkileri değerlendirilmiştir. Sağlık ve sağlık hizmeti insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yaratılmasında ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Bu bakımdan, sağlık kurumlarında kurumsallaşmanın; elde edilen veriler doğrultusunda performansı arttırması yönünde önemli bilgiler sağlayarak sağlık işletmelerinin gelecekle ilgili planlar hazırlamasına, politika ve stratejilerini belirlemesine önemli katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the effects of institutionalization on institutional performance. While the correlation between institutionalization and institutional performance exists in various researches, different findings have been obtained from academic literature. The population of the study is doctors, who are working in secondary and tertiary health care institutions in Istanbul. In this study; institutionalization with its sub-dimensions and its effect on institutional performance has been examined. SPSS 22.00 program was used in analyzing the data. Then, descriptive statistics, factor analysis and regression analysis were performed. According to the results of the study, there exists a significant relationship between the institutionalization and the institutional performance of healthcare institutions. Research results partially support the findings in the literature. The research findings have been interpreted; implications thereof on managerial practices have been analyzed. Health and health care services are very important in maintaining and also in the creation and preservation of quality of human life. In this respect, institutionalization in healthcare institutions will certainly provide significant knowledge to enhance performance in light with the data obtained, to prepare relevant plans for future and identifying policies as well as strategies accordingly.